Při rekonstrukci budovy v mexickém hlavním městě před pár lety narazili na hrůzný objev. Od té doby archeologové odkrývají další z částí neobvyklé struktury zhotovené ze stovek lidských lebek – rituálně obětovaných mužů, ale i žen a dětí.

V hlavním městě Mexika Ciudad de México roku 2015 objevili pod zemským povrchem strukturu z neobvyklého stavebního materiálu – stěnu ze skutečných lidských lebek.

Jednalo se o část tradiční aztécké věže zvané „tzompantli“ zkonstruované z lebek pro potěšení bohů rituálně obětovaných osob. Monumentální válcová struktura byla pýchou aztéckých měst, která nejspíš zároveň sloužila pro odstrašení nepřátel.

FOTO: „Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek

„Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek - fotos-3„Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek - 20201212-00000029-jij_afp-000-2-view-1024×683„Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek - fotos-1-1024×683„Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek - Tzompantli_Duran„Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek - 1024px-Tzompantli_in_the_Florentine_Codex
Další fotky
„Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek - Tzompantli„Tzompantli“ – aztécká věž z lidských lebek - 5fdcd83bd366e60018098e99

Badatelé byli až donedávna přesvědčení, že právě pouze lebky rivalských bojovníků sloužili za bizarní materiál, při nedávných objevech však zjistili, že mezi lidskými lebečními kostmi obalenými maltou leží i několik ostatků ženských a dětských.

Tzompantli

Věž datovaná do doby mezi lety 1482 a 1502 stála v blízkosti nebo snad uvnitř svatyně zasvěcené Huitzilopochtlimu – patronu hlavního města aztécké říše Tenochtitlánu, bohu války, slunce a lidských obětí.

Aztécká zbraň, která neměla zabít, ale připravit nepřítele na rituální oběť – maquahuitl neboli „obsidiánová pila“

Struktura široká téměř pět metrů při počátečním objevu vydala 484 kusů lebek, při posledním velkém nálezu minulý rok pak dalších 119.

I když se nám dnes věž z lebek může zdát jako zbytečná morbidnost, dávná civilizace Aztéků ji, mezi dalšími brutálními tradicemi, považovala za absolutní nutnost, nezbytnou pro přežití lidské společnosti. Potěšit bohy dle jejich „přání“ bylo pro bezpečný chod aztéckého světa zkrátka prioritou.

Jan Králík

Komentáře