Na světě existuje spoustu kuriózních věcí, ale funkční vlaková trať protínající letištní runway se rozhodně zařadí k těm nejbizarnějším pohledům, na kterých nemá podíl kouzlo photoshopu.
Malé vnitrostátní letiště Gisborne Airport je jedno z 62 letišť Nového Zélandu, ležící blízko města Gisborne na jižním pobřeží Severního ostrova, druhého největšího z novozélandských ostrovů.
Komplex o jednom terminálu se rozprostírá na ploše 160 hektarů a využívá tak každý dostupný prostor. Hlavní runway (letiště má ještě další tři vedlejší s travnatým povrchem) o délce 1310 metrů tak protíná vlaková kolej železniční linky Palmerstone North-Gisborne, jejíž konstrukce započala, ještě dávno před vynálezem samotných letadel, roku 1872. Na jednom místě se tak kříží dva přelomové vynálezy dvou velkých století.
Zařídit takový neobvyklý provoz není sice nic snadného, ale za celou dobu sdílené existence dvou dopravník prostředků zatím na gisbornském letišti nevznikl žádný závažný problém. Ve většině případů buď letadlo či vlak jednoduše počká než ten druhý zmizí z cesty.
Letiště Gisborne kupodivu není jediným s podobnou železniční raritou. Na madagaskarském letišti Manakara Airport přistávací plochu také křižuje funkční železniční trať, zatímco tasmánské Wynyard Airport se stejnou kuriozitou svou vlakovou kolej roku 2005 pro problémy s uspořádáním dopravy raději uzavřelo.
Jan Králík