Asi se všichni shodneme, že pokud plánujete žít dlouhý život, mít spoustu energie a nemuset jednou chodit s holí, nevyhnete se nějakému tomu sportu. Nikdo neříká, že musíte posilovat a jíst jako The Rock, ale současně ani nestačí ležet u televize a stěžovat si, že posilovna je jen pro lidi co si něco kompenzují.

Sportování a zdravá strava možná vypadá jako trend, který se šíří hlavně v poslední době a to kvůli sociálním médiím – ale – díky bohu za tento trend. Třeba sportujete už dlouho, třeba jste v prvních fázích, nebo jste ještě nezačal. V každém případě je dobré vyhnout se těmto chybám.

Děláte něco, co vás nebaví

„Ne vždycky musí člověka všechno bavit. Zatni zuby a jen se s tím smiř.“ To je největší životní hloupost a nedává to smysl jak v pracovním, osobním, tak ani sportovním životě. Nemusíte dělat sport, který vás nebaví jen proto, že jej dělají všichni kolem. Tudíž pokud nejste na zvedání činek nebo crossfit, třeba vás bude bavit ježdění na koni nebo šerm. Hlavní je dělat nějakou aktivitu u které se zapotíte a dostanete krev do lepšího proudu.

Čekáte viditelné změny

Lidské tělo je složitá záležitost a Řím taky nepostavili za den. Začít chodit do posilovny a čekat viditelné výsledky během měsíce je hloupost. Pokud již stavíte na nějakém základě, půjde to samozřejmě snadněji, ale pokud ne, myslete na to, že všechno chce čas a není potřeba spěchat. Tvrdá práce se časem projeví.

Soustředíte se na jednu část těla

Posilovna a cvičení nesmí být pouze o jedné části těla. Většina trenérů vám řekne, že snažit se posilovat pouze břicho nebo jen ruce nikdy nebude efektivní. Namísto toho, abychom se snažili o starořeckou ideu krásného těla i duše, necháme se ovlivnit fotkami modelů a zapomínáme, že to je o kondici celého těla, vytrvalosti a lepším pocitu. Svaly by měly být pouze vedlejší produkt síly. Namakané nohy zase důkaz toho, že uběhnete maraton.

Jíte špatně a pijete málo

Chodit do posilovny neznamená, že se můžete po každé návštěvě „odměnit“ něčím nezdravým. A taky to neznamená, že můžete jíst fastfood a podobné jídlo a myslet si, že když tedy sportujete, spálíte všechno. Pití vody před, během a po sportu také dramaticky ovlivní, jak se budete cítit. Dehydratace může způsobovat pocit malátnosti, unavenosti a tak podobně, takže celý den nepijete, pak jdete cvičit a u toho vypijete půl litru vody, nemůžete čekat příliv energie.

V opačném případě – pokud jíte doplňky stravy pro sportovce, pijete proteinové drinky dvakrát denně a přitom chodíte do posilovny na méně než dvě hodiny, s velkou pravděpodobností nebudete vidět výsledky. Tyto doplňky jsou vytvořené pro výrazně vyšší aktivitu, než je běžná hodinka.

Chodíte sám

Motivovat se buď tím, že cvičíte vedle někoho, kdo zvládne udělat víc přítahů nebo uběhne o dva kilometry více, nebo že jste vy ten lepší a chcete se jen zlepšovat, může udělat dramatický rozdíl v tom, jak vás to bude bavit. Na druhou stranu není dobré srovnávat se s ostatními. Vždycky bude posilovat někdo více a déle, tudíž bude lepší a snažit se dosáhnout okamžitě jeho úrovně vyústí maximálně ve zranění.

Vymlouváte se nebo děláte až příliš

Dneska prší, musím si nejdřív koupit nové boty, minulý týden jsem jel hodně, zasloužím si oddech. Nechodíte pravidelně a chodíte málo. Nicméně, problémy mohou nastat i v opačném případě. Jakmile se snažíte v krátkém časovém intervalu dohnat všechno, co jste zanedbával, maximálně se zraníte. Sportovat nelze každý den – není to zdravé. Tělo potřebuje odpočívat a nepsané pravidlo říká, že svaly nejvíce rostou právě když dostanou možnost odpočívat.

Pamatujte na to, že cílem není vypadat teď naprosto vyrýsovaně. Cílem je být ve skvělé kondici až vám bude sedmdesát let.

Komentáře