Lockheed SR-71 Blackbird prvně úspěšně vzlétnul roku 1964. O dekádu později trhl světový rekord v nejrychleji letícím letounu s lidskou posádkou, který nebyl překonán ani poté, co Blackbird nastoupil do důchodu.
Roku 1957 oslovila CIA společnost Lockheed, dodavatele armádních technologií USA, aby sestrojila „neviditelné“ špionážní letadlo. V rámci projektu s názvem „Archanděl“ se tak zrodil slavný Lockheed SR-71 zvaný Blackbird – „Černý pták“.
Od prvního letu roku 1964 sloužil letectvu Spojených států amerických až do roku 1998. Za celou dobu spatřilo světlo světa pouze 32 kusů. O jedenáct let později se vyšplhal na první příčku nejrychlejších pilotovaných letounů světa, když dosáhl rychlosti 3,529.6 kilometrů za hodinu. Rekord z roku 1976 nebyl dosud překonán.
Krom toho drží Blackbird daší prvenství na stanovenou vzdálenost. 5 570,79 kilometrů dlouhou trasu New York – Londýn urazil roku 1974 za 1 hodinu 54 minut a 56,4 sekundy. Pro srovnání: stejnou vzdálenost uletí komerční Boeing 747 v průměru za 6 hodin a 15 minut.
Mimo trhání světových rekordů byl úspěšný i ve svém špionážním revíru. Při jeho konstrukci byla poprvé využita technologie stealth, Blackbird byl díky němu opravdu skoro neviditelný. Nikdy nebyl sestřelen ani nijak poškozen nepřítelem. Svou práci odvedl například ve vietnamské válce.
S koncem studené války se kariéra nejrychlejšího vzdušného špióna blížila ke konci. Blackbird nakonec odešel do důchodu ještě před samotným Sovětským svazem roku 1990 (vzlétl pak ještě při pár výjimkách). I když na svém vzdušném poli stále neměl konkurenci, finanční náklady na provoz černého giganta se již Spojeným státům nevyplatily.
Jan Králík