Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale žádnému destilátu netrvala cesta k uznání tak dlouho jako právě vodce. Ještě před několika dekádami byla sprostým synonymem pro „anestetikum“ Rusů nebo Skandinávců deprimovaných nekonečnou zimou. Milovníci kvalitního pití dávali přednost okázalým sbírkám koňaku či whisky a vodku používali spíš jako dezinfekci. Jenže od těch dob se změnilo opravdu hodně…

I vodka totiž může být nanejvýš kvalitním pitím. Byla stvořena jako vrcholně čistý nápoj pro ty, kdo se chtějí dotknout samotné podstaty destilovaných nápojů. Skvělá vodka je svěží, elegantní a stejně hřeje, jako osvěžuje. I přes oblibu ochucených druhů si každý renomovaný výrobce dává záležet, aby jeho výchozí produkt vykazoval co nejčistší chuť.

Nejlepším příkladem je v tomto směru Finlandia. Vznikla roku 1970, jen o rok později se stala první skandinávskou vodkou na americkém trhu a dnes ji najdeme prakticky všude na světě. Na rozdíl od výrazných polských či ruských vodek si Finlandia zakládá na své delikátnosti. Základem pro její výrobu jsou průzračná voda ze starých ledovců a odolná odrůda ječmene dozrávající pod půlnočním sluncem – během severského léta slunce celých dvaasedmdesát dní nezapadá, což ječmenu vytváří ideální podmínky.

Přes celosvětové renomé Finlandie se finální část její výroby stále odehrává v městečku Rajamäki s pouhými sedmi tisíci obyvateli – na stejném místě, kde stála palírna již v roce 1888. Proces destilace zahrnuje více než 200 kroků a trvá přes padesát hodin. Přírodně filtrovaná voda, kterou se destilát následně ředí, však neprochází osmózou ani jinými umělými procesy, které jsou při výrobě mnoha vodek zapotřebí.

Navíc, jak patrno z úvodního obrázku, se Finlandia aktuálně dočkala nové lahve, jejíž design podle tvůrců odráží přednosti Finska, které jeho obchodní zančkou známou po celém světě – čisté životní prostředí a nádherná příroda.

Abychom vás nenudili jen výčtem nezpochybnitelných faktů, necháme raději místo sebe o Finlandii promluvit Markku Raittinena, mistra degustátora značky, který s oblibou říká: „Jakmile je na stole Finlandia, stávají se z cizinců přátelé.“

Co znamená být mistrem degustátorem? Jak lze popsat svou práci?
Mojí prací je dohlížet na výrobu prémiové vodky Finlandia, a to tak, abych zaručil její stabilní kvalitu. Učím také své kolegy i ambasadory značky, jak vést degustace. Sám řídím speciální ochutnávky pro média, obchodní partnery, barmany a spotřebitele. Kromě toho je mým cílem také bořit mýty o vodce, přispívat k porozumění této kategorii destilátů a jejímu vývoji.

Proč se má vodka pít vychlazená nebo dokonce namražená? Nemá to vliv na chuť?
K tomu není žádný důvod. Jde jen o zvyk, nic víc. Nízká teplota skutečně ovlivňuje chuť, zvýrazňuje cukr, pokud je v nápoji přítomen, a dokáže zjemnit případné nelibé tóny.

Jak si nejlépe vychutnáme vodku?
Poznáte ji nejlépe za pokojové teploty, kdy vyjdou na povrch veškeré nuance. Ale užívat si ji má každý po svém. Já si rád dávám vodku s ledem nebo mírně vychlazenou. Existuje mnoho způsobů, jak si ji vychutnat.

A jak pijí vodku Finové a jak vy osobně?
Moji krajané preferují vodku v podobě long drinku, často třeba se sodovkou. Ale u večeře na úrovni je nezbytnou součástí čistý panák vodky. Pro mě jsou Finlandia i další vodky nejlepší na ledu či v klasickém Martini (poměr sedm ku jedné, prosím). Ochucené vodky si obvykle míchám, třeba Finlandia Grapefruit je výborná s tonikem, rybízová Finlandia Blackcurrant zase se zázvorovou limonádou.

drink promotion

 

Komentáře