Pod mořskou hladinou je zcela jiný svět – to si asi snadno uvědomí každý suchozemec. Ale na podvodním dně často spočívají i stovky nedotknutých lidských stop třeba v podobě prastarých plavidel. A na dně Černého moře archeologové nedávno objevili zachovalou řeckou loď starou víc jak 2400 let!
Řecké plavidlo, které leží v dvoukilometrové hloubce, se tak stalo nejstarším ztroskotaným a netknutým (!) vrakem známým lidstvu. Naposledy spatřilo světlo světa před skoro dvěma a půl tisíci lety a z vod zapomnění se vynořilo minulý rok.
bjev vraku byl možný díky intenzivnímu mapování dna Černého moře týmem mezinárodních vědců v čele s experty z University of Southampton s použitím nejmodernějších technologií, které byly donedávna přístupny hlavně ropným společnostem.
Za tři roky tým zmapoval na 2000 metrů čtverečních mořského dna. Během oné doby objevili na šedesát vraků – od kozáckých lodí ze 17. století po římská obchodní plavidla s nákladem, který nikdy nedorazil do místa určení.
Dle slov samotného vedoucího celé operace, profesora Jona Adamse, ale nikdo nečekal, že je vůbec možné nalézt nedotčenou loď z klasických časů antického Řecka spící na mořském dně v dvoukilometrové hloubce.
Nález, který se udál až v poslední fázi pátrání, možná zcela změní chápání toho, jak se v starověkém světě stavěly a plavily lodě. Po odebrání malého vzorku a použití radiokarbonové metody datování se věk lodi vyšplhal ke skoro dvěma a půl tisíců let.
Na dně přežila intaktní tak dlouho díky anoxickým podmínkám (stav, při kterém v hloubi oceánů nebo moří kompletně vymizí kyslík). Ty dokážou uchovat organický materiál po tisíce let.
Krom stáří loď udivuje i svým tvarem. Jedná se o obchodní plavidlo dosud známé jenom z vyobrazení na antické „Sirénské váze“ dnes uložené v Britském muzeu – loď s Odysseem se plaví skrz rej sirén, které vábí námořníky svým smrtícím zpěvem. Jak příznačné!
Jan Králík