Za několik tisíc let možná budoucí lidstvo, návštěvníci z jiné galaxie nebo radioaktivní zmutované veverky otevřou místnost známou jako Krypta civilizace, zapečetěnou od roku 1940 v americkém státě Georgia jako výpověď o tehdejším světě.

Krypta civilizace rozhodně nebyla první časovou schránkou a ani tou nejbizarnější (v roce 1957 bylo v sejfu uloženo celé auto Plymouth Belveder i s kanystrem benzínu, jeho otevření se uskutečnilo v roce 2007), ale zato je stále největší a může se považovat za první velkolepý pokus pohřbít pro budoucí obyvatele stovky hmatatelných objektů – nehybných svědků naší tehdejší kultury.

FOTO: Krypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let

Krypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let - m-1747Krypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let - lead_720_405Krypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let - m-1748Krypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let - crypt_primaryKrypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let - d3ca150a101aec483384251bf7a982e5
Další fotky
Krypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let - imgKrypta civilizace bude otevřena až za několik tisíc let - timecapsule1

Thornwell Jacobs – „otec moderních časových schránek“ načerpal inspiraci z egyptských hrobek přeplněných artefakty, které měly pomoci nebožtíkovi v dalším životě, ale spíše v budoucnu posloužily jako neocenitelní svědci života před několika tisíci lety.

Tak se zrodil nápad na časovou schránu v podobě celé místnosti na půdě 54 metrů čtverečních na granitovém základu se zdmi pokrytými smaltovanými deskami a dva metry silnou kamennou střechou s nerezovými dveřmi svařenými na místě.

800 literárních titulů je uloženo na mikrofilmech.

Při zařizování celého projektu se mu dostalo pomoci přímo od Národního institutu standardů a technologie, který poskytl profesionální a technické rady týkající se konstrukce a uložených předmětů. Celá místnost je vzduchotěsná a mnohé z artefaktů jsou umístěné v nerezových nádobách naplněných interními plyny, aby nepodléhaly zubu času.

Mnoho objektů darovaly významné osobnosti jako Gustav V. Švédský nebo Eastman Kodak. Kromě takových věcí, které hýbaly dějinami lidstva, jako například 800 titulů světové literatury včetně Bible, Koránu, Iliady a Dantova Pekla, uložených na mikrofilmu, nebo hlasových záznamů tehdejších mocných, mezi nimiž nechybí Hitler, Stalin, Mussolini nebo Franklin Roosevelt, se v komoře vyskytly i poněkud bizarní věci.

Učitel objevil poklad z éry Adolfa Hitlera. Šťastnou náhodou v opuštěném dole našel desítky ukrytých aut

Svojí hlasovou stopu zde zanechal i Pepek Námořník, místo v komoře dostala ústní voda, speciálně zapečetěná lahev Budweiseru, Kačer Donald, rozličný obsah z ženské kabelky, panenka černé pleti, dudlík, toustovač a originální skripta k filmu Jih proti Severu.

Krom spousty dalších předmětů je v kryptě přichystána veškerá technika potřebná pro přehrání uchovaných dokumentů včetně záložních plánů, jako je větrný generátor a lupa v případě nemožnosti použití elektřiny.

Jan Králík

Komentáře