I když v létě je nám většinou pohodlně a oblékání trvá tak dvě minuty, každý muž, který miluje módu, se na zimní měsíce těší. Více vrstev, více možností a můžete mít třeba oblek s rolákem a neumírat horkem. Čím větší sortiment ale máme, tím větší pravděpodobnost, že uděláme nějakou chybu.
Vybrali jsme největší chyby, kterých by se měl stylový muž vyvarovat. Některé jsou automatické, další už tolik ne. Všechny ale dokáží zničit look.
Laciný kabát
Můžete mít ten nejprecizněji ušitý oblek a celý outfit tak ladící, že by z něj Mozart zemřel radostí. A pak stačí obléknout špatně padnoucí nebo lacině působící kabát, a všechno zničíte. Pak nepomůže ani kvalitní aktovka nebo luxusní boty. Nezapomínejte také na rozdíl mezi laciným a levným. To jsou dvě odlišná slova. Můžete mít kabát v hodnotě auta a stejně bude vypadat jako z New Yorkeru
Opravdu kvalitní kabát je něco, na co klidně můžete čekat a dávat si stranou cash, než vám to nezboří rozpočet. I v ale Zara můžete najít kabát, který bude působit krejčovsky perfektně a bude z kvalitní látky. Dobrý kabát na sobě nebude mít příliš mnoho ozdob a detailů, švy na něm budou sedět a bude z přírodní (nebo alespoň částečně) látky.
Špatná čepice
Čepice jsou občas nezbytné, obzvláště když je venku minus tisíc. Ale nemůžete je brát pouze jako funkční záležitost. Musí i dobře vypadat. Celý článek na téma, jakou čepici zvolit ke svému typu obličeje najdete zde.
Rukavice bez prstů
Možná si řeknete „kdo je ještě nosí?“, ale je až s podivem, kolikrát je za den potkáte, když se pořádně díváte. Navíc je teď hrdě vyrábí i Burberry. Rukavice bez prstů do zimního počasí jsou bezpředmětné asi jako zdravý rozum v našich parlamentních volbách. Pokud zrovna nejste Lagerfeld, budete v nich vypadat jako Dickensovský sirotek.
Dalším bodem, už menším, jsou rukavice pletené. Mnohem lepší je investovat do dobrého koženého páru. Nebo si o ně napište Ježíškovi.
Příliš dlouhé kalhoty
Nikdy není dobré vypadat jako Havel s odhalenými kotníky, a proto se většina mužů raději obrací k nohavicím delším. Na jaře nebo podzim to čas od času i projde, ale jakmile je zima a musíme každý dech chodit rozsoleným sněhem, často pak skončíte s mokrými nohavicemi, na kterých se po uschnutí udělá elegantní zašedlá nebo bílá linka. To není do práce, nebo na schůzky úplně ideální.
Holý kotník
Ihned v návaznosti na předchozí odstavec, mít holé kotníky je taky špatně. V létě si můžete vyhrnout chinos, do mokasín si vzít neviditelné ponožky a bude to v pořádku. V zimě ale budete působit jako šílenec, co se příliš snaží být módní. Nehledě na to, že kotníky potom začnou fialovět a to není úplně estetické. Tudíž, správná délka kalhot, nehledě na to, jaké máte boty.
Vánoční svetry
Jen v samotné Británii se ročně utratí skoro 300 milionů liber za oblečení spojené s konkrétním svátkem (právě třeba vánoční svetry) avšak s tím, že 40 procent lidí je vyhodí po průměrně dvou nošeních. To je ohromné množství odpadu, který zatěžuje planetu – zvlášť když obvykle nebudou z přírodní vlny (protože jaká renomovaná značka vezme kašmír a našije na něj soba?!).
Jestliže chcete být trochu slavnostní, jděte raději po svetrech, které vám budou zbytek roku možná ležet ve skříni, ale další zimu budou naprosto v kurzu.
Špatné vrstvení
Zní to v podstatě jednoduše – jakmile je zima, vezměte si více vrstev. Když je teplo, sundejte je. Ale i zde jsou pravidla, která vás ochrání před lookem panáčka Michelina.
Čím tenčí látka, tím blíž ke kůži. Vždy vrstvěte vše oblečení tak, aby se směrem od těla rozšiřovala i látka. Kupříkladu si neberte tlustou flanelovou košili a přes to lehký svetr. Nebo tři tlusté svetry a přes to tenkou podzimní parku.
Každá vrstva musí fungovat samostatně. Cíl je takový, že ať svléknete jakýkoliv kus, výsledek musí fungovat. Tak pak můžete upravovat outfit během měnících se denních teplot. Vyžaduje to analytické přemýšlení při oblékání, ale stojí to za to.
Jako matrjoška, aneb od nejmenšího po největší. Malé tričko pod velkým svetrem projde. Obráceně to ale nefunguje. Jedinou výjimkou je vrstvící evangelium podle Kanye. Klidně oblékněte oversize tričko a k tomu krátký jumper, ale vaše ego to musí zvládnout.
Žmolky na svetrech
Žmolkovatá pletenina je něco, co zničí celý look. Sice se tomu dá do jisté míry předejít výškou investice, ale zase nemůžete předpokládat, že když hodíte svetr od Burberry do pračky, neponese to následky. Na druhou stranu můžete narazit na kus z H&M, který můžete prát stále dokola, a žádné žmolky se neobjeví.
Pro všechny případy si pořiďte strojek na odžmolkování pletenin. Pokud spěcháte, dobře poslouží i nová ostrá jednorázová žiletka. Stačí velmi opatrně svetr „oholit“. Nejde to ale dělat stále, protože žiletka trochu narušuje vlákno.