Během Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 zemřelo podle oficiálních odhadů přes devadesát Židů. Okolnosti události, která v podstatě znamenala počátek holokaustu, jsou všeobecně známé. Záminkou byl atentát židovského mladíka Herschela Grynszpana na německého diplomata. Grynszpan byl po činu zatčen a podle všeho zemřel ve 40. letech v koncentračním táboře. Vídeňské židovské muzeum ale objevilo fotografii z roku 1946, na níž je zřejmě Grynzspan zachycen na německé ulici mezi skupinou osob.

Křišťálové noci, jejíž název je odvozen od střepů rozbitého skla z oken a výloh židovských obchodů, domů a synagog, předcházel atentát polského židovského mladíka Herschela Grynszpana na německého diplomata Ernsta Vom Ratha  na ambasádě v Paříži. Grynszpan byl následně zatčen a podle dosavadních zjištění zemřel ve 40. letech v koncentračním táboře. Vídeňské židovské muzeum ovšem objevilo fotografii z roku 1946, na níž je Grynzspan zachycen. Snímek, který byl pořízen v Německu, ukazuje tehdejšího pětaadvacetiletého mladíka ve skupině vysídlených osob.

FOTO: Herschel Grynszpan, židovský mladík, který zabil německého diplomata Ernsta Vom Ratha

Herschel Grynszpan, židovský mladík, který zabil německého diplomata Ernsta Vom Ratha - Noc Křišťálových nožůHerschel Grynszpan, židovský mladík, který zabil německého diplomata Ernsta Vom Ratha - Noc Křišťálových nožů se odehrála v roce 1938Herschel Grynszpan, židovský mladík, který zabil německého diplomata Ernsta Vom Ratha - Grynszpan v 1938 na fotografii z BundesarchivHerschel Grynszpan, židovský mladík, který zabil německého diplomata Ernsta Vom Ratha - Sedmnáctiletý Herschel Grynszpan byl zatčen za vraždu německého diplomata Ernsta vom RathaHerschel Grynszpan, židovský mladík, který zabil německého diplomata Ernsta Vom Ratha - Herschel Grynszpan na nově objevené fotografii z roku 1946, kterou našlo Vienna Jewish Museum
Další fotky
Herschel Grynszpan, židovský mladík, který zabil německého diplomata Ernsta Vom Ratha - the_day_after_kristallnacht

 

Pravost fotografie potvrdil britskému deníku The Guardian německý historik a novinář Armin Fuhrer,  který objevil fotografii spolu s rakouským archivářem Christem Prokischem. Archiváři provedli testy rozpoznávání obličeje a výsledek je zřejmý. Skutečně jde o muže, který zabil Ratha. „Fotografie je pořízená čistě náhodně. Ale je důležitá, protože osud Grynszpana zůstává tajemstvím a otázka, zda přežil válku a holocaust, je nejasná již více než 70 let.“

Grynszpan tvrdil, že na německé velvyslanectví vstoupil dne 7. listopadu 1938, aby se pomstil Ernstovi Rathovi za tisíc židovských uprchlíků včetně členů své rodiny, kteří byli vyhoštěni z Německa a chyceni na polských hranicích v hrozném stavu.

Ministr nacistické propagandy Joseph Goebbels využil vraždu Vom Ratha jako dlouho očekávanou záminku k rozpoutání brutálního násilí proti židovským obchodům a synagogám a incident považoval za důkaz smrtícího nebezpečí, které Židé údajně představovali.

Petra Vomelová

Zajímají vás záhady všeho druhu? Přečtěte si, jak vědci rozlouskli záhadu tajemných zvuků z hlubin.

Komentáře