“Lajkuchtiví” příchozí si na nechvalně proslulých příjezdových kolejích koncentračního tábora v Osvětimi-Březince (Auschwitz-Birkenau) trénují balanc – a vedení objektu už přetekl pohár trpělivosti.

Smutné dějiště systematického vraždění víc jak miliónu nevinných lidí láká každoročně stále více návštěvníků. Ne všichni si ale plně uvědomují rozsah tragédie nedávné minulosti a před příjezdovou tratí, která kdysi pro většinu příchozích znamenala konečnou, pózují, balancujíc na kolejnicích. 

FOTO: Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo

Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - SEI_57949086Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - SEI_57949411Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - SEI_57952064Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - SEI_57949413Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - yolocaust2
Další fotky
Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - yolocaust5Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - yolocaust3Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - yolocaust4Neznalost nebo neúcta k mrtvým? Bizarních selfie uprostřed vzpomínek na holokaust není málo - yolocaust7

Je to asi tak zábavné jako cvičení rovnováhy na kladině z ohořelých lidských kostí.

Trpělivost došla samotnému vedení dnešního Státního muzea Auschwitz-Birkenau. Na svůj Twitter napsalo: „Je mnoho daleko vhodnějších lokací pro trénování rovnováhy, než místo, které symbolizuje deportaci statisíců lidí vstříc smrti.”

S podobným, ne-li horším problémem se potýká i slavný Památník holocaustu v Berlíně. Mnoho návštěvníků jej vnímá spíš jako zajímavou kulisu pro svá „selfie” nebo usměvavé skupinové foto a v extrémně neuctivém případě ho dokonce používá i coby veřejnou toaletu.

Na tento problém před pár lety svým dílem výmluvně upozornil izraelský umělec Šahak Šapira. Pozadí fotek neuctivých návštěvníků berlínského památníku proměnil v to, co má skutečně symbolizovat – dějiště jednoho z nejhorších masakrů novodobé historie.

Jan Králík

Josef Mengele a jeho sedm trpaslíků z Osvětimi. Všichni přežili přes všechny hrůzy holocaustu

Komentáře