Mezi dvanácti vraky leží i obrovský otomanský lodní kolos ze 17. století s bohatým nákladem exotického zboží, které leží netknuté na mořském dně po 400 let, jakoby si ho tam jen někdo na pár staletí odložil.
Britská expedice vedená společností Enigma Recoveries nalezla shluk dvanácti lodí dlouho pohřbených ve vodách Středozemního moře. „Flotila“ vraků leží na dně dva kilometry pod mořskou hladinou po několik staletí – některé z nich i tisíciletí. Nejstarší z potopených plavidel se datuje do doby několik stovek let před Kristem, ty mladší zas do 19. století.
FOTO: Obchodní poklad na dně Středozemního moře uchovává artefakty od antiky až po nedávnou historii
V lokaci je roztroušeno stovky artefaktů od porcelánu, přes konvice na oblíbenou kávu a nelegální tabákové dýmky až po exotické koření – zkrátka na místě obchodní trasy, kde napříč stoletími ztroskotalo několik lodí, které nikdy nedovezli posádku ani zboží do cílové destinace.
Místo archeologického nálezu se nachází ve vodách mezi Kyprem a Libanonem. Britská expedice objev, mezi který patří i jeden z dosud největších nalezených historických lodních vraků ve Středozemním moři, „tajila“ celých pět let a veřejnost o něm informovala teprve letos v dubnu.
Onen „poklad“ mezi ostatními potopenými vraky je kolosální otomanská obchodní loď s takovými rozměry, že by se na její palubu „vešla“ celá dvě běžná plavidla tehdejší doby. Bohatý náklad převážel stovky předmětů ze čtrnácti různých kultur a civilizací a poukazuje tak na určitou globalizaci okolo roku 1630, kdy mohutný koráb ve Středozemním moři ztroskotal. Například z Číny dovážel překrásný porcelán, z Itálie zas malované džbány a pepř z Indie.
Náklad otomanské lodi z tolika různých zemí napovídá tomu, že v 17. století existovala nám dosud neznámá obchodní trasa vedoucí z Číny až do Středozemí a nejen svou překvapivou technologií (dlouhá byla neuvěřitelných 43 metrů) se tak řadí k nejvýznamnějším archeologickým nálezům za poslední dobu.
Jan Králík