Spisovatel, dobrodruh a zlatokop Jack London za svůj život, i přes jeho nedlouhé trvání, zvládl tolik věcí, na které by jiným nestačilo ani životů pět. Tento klasik americké literatury začínal jako tulák, později si pořídil vlastní jachtu, žil na ranči a bojoval s alkoholismem.
Jack London se narodil 12. ledna roku 1876 v americkém San Francisku, a to údajně jako nemanželský syn irského astrologa, který byl zároveň i tulákem. Jack tak musel již od útlého věku pomáhat zajišťovat chod rodiny, ve svých 13 letech nastoupil do konzervárny, kde pracoval až 18 hodin denně. Neuspokojen z tohoto stereotypního stylu života, se Jack rozhodl stát dobrodruhem, o kterých četl v mládí velké množství knih a povídek. Na fotografie ze života Jacka Londona se můžete podívat v naší galerii.
Mladý Jack London se tedy v 16 letech rozhodl, že se z práce v konzervárně musí dostat co nejrychleji pryč. Půjčil si peníze na malou plachetnici a stal se pirátským lovcem ústřic. Než London oslavil 20. narozeniny, dostal se na svých cestách až k břehům Japonska. Ale i přes život na moři se Jack intenzivně vzdělával a jeho největší touhou bylo v té době studovat na univerzitě v Berkeley. Tam se opravdu v roce v 1896, kdy mu bylo něco málo přes 20 let, dostal skrze přijímací řízení a jeho vysněné studium mohlo začít. Nemělo bohužel dlouhé trvání, vzhledem k dobrodruhově mizerné finanční situaci. Již o rok později, v roce 1897, byl donucen studia zanechat a univerzitu opustit.
Ještě toho roku ale vypukla zlatá horečka na Klondiku a London se vydal hledat své štěstí tam. I když na zlatě tehdy nezbohatl, toto období života ho inspirovalo k napsání jeho nejslavnějších kousků. Nadšený mladý socialista se brzy stal uznávaným autorem, s čímž přišla sláva i peníze. Jack London však nebyl z nejspořivějších lidí a tak se peníze v jeho kapse dlouhou dobu neohřály. Vlastní jachta, ranč a nakonec stavba legendárního Vlčího domu, který lehl požárem pouhé tři týdny před nastěhováním Londonovy rodiny – tyto a mnohé další výstřelky ho nakonec připravily o naprostou většinu financí.
Ani Londonův osobní život nebyl ideální. Jeho první manželství trvalo krátce, i když měli s manželkou Bessie Madernovou dvě krásné dcerky, po 4 letech přišel rozvod. Jack London byl velice sexuálně náruživý a první manželka bohužel nebyla schopná splnit jeho touhy. Často se pak stalo, že se London uchýlil k nevěře, což právě vedlo i k samotnému konci jejich vztahu. Jeho druhá manželka, Chairman Kittredgeová, byla však jiný případ. Sdílela Jackovu lásku k dobrodružství a byla náruživou nymfomankou. Přesto, že si oba přáli potomky, jejich manželství zůstalo po dvou neúspěšných těhotenstvích bezdětné.
London také celý život bojoval s alkoholismem, dle jeho zápisků se poprvé opil už jako malý kluk. Alkohol pak hrál v jeho životě významnou roli od puberty, kdy byl mladík prakticky každý den pod vlivem. I to mělo za důsledek četné choroby, které ho ke konci života sužovaly. Intenzivní bolesti doprovázející jeho problémy s játry a ledvinami vedly k tomu, že si Jack London 16. listopadu 1916 vzal život, když se úmyslně předávkoval morfiem. Bylo mu pouhých 40 let a předčasně tak odešel jeden z největších spisovatelů a dobrodruhů, které kdy svět spatřil.
Michal Švehla