Zatímco slovo robot zná svět už 100 let díky divadelní hře R.U.R. Karla Čapka, tak sofistikovaný kolaborativní robot YuMi letos slaví teprve své první půlkulatiny, když je mu roků pět. Humanoidní roboti z Čapkovy hry se i kvůli své vyspělosti staly zhoubou lidstva. YuMi naopak symbolizuje krok, kdy průmyslový robot vystupuje z klece, protože už člověku ublížit nemůže. Jeho bezpečnostní parametry totiž umožňují těsnou spolupráci i s křehkým lidským spolupracovníkem.

Jeden z prvních světových případů nasazení robota bezprostředně s člověkem ve výrobě jsme zažili právě v Česku, kde jej předvedli tvůrci YuMiho ze společnosti ABB v své jablonecké továrně na vypínače a zásuvky. Na snímku vidíme robota vkládat bezpečnostní clonku, která v zásuvce slouží jako dětská pojistka. Ta se automaticky vkládá také do designu Levit, jehož autorem je shodou okolností jmenovec slavného spisovatele, oceňovaný český designér Jan Čapek. Mimochodem, svou profesí má blíže spíš k Josefu Čapkovi, který je skutečným vynálezcem slova robot – poradil je svému bratru spisovateli Karlovi, když tvořil R.U.R.

Série akcí oslavujících 100 let „robota“, ale není jenom vzpomínáním nebo předváděním schopností současných robotů. Je především pobídkou užít si další fascinující vize technologického vývoje, ale také se zamyslet, jaké tento překotný vývoj skýtá rizika a příležitosti, pro nás a naši planetu. Některé z aktivit už probíhají, například vyšla kniha Robot 100 s fantastickými povídkami, byla zřízena kategorie robotiky v literární Soutěži o Cenu Karla Čapka nebo se chystá výstava Robot 2020 v Technickém muzeu v Brně. Události pokračují i v roce 2021, kdy uběhne 100 let od prvního uvedení Čapkovy hry. Informace o uvedených i dalších akcích můžete mimo jiné najít na stránce ABB projektu Robot. Tady jsem doma.

Komentáře