Největší festival tuzemských profesionálních destilátů Pálenkafest proběhl 8. září v pražské Holešovické tržnici. Na něm se zájemci mohli setkat s velkou většinou českých výrobců destilátů a ochutnat jejich produkty. Vedle řady seminářů a řízených degustací bylo očekávaným vrcholem festivalu vyhlášení výsledků soutěže Pálenka roku.

Odborná porota hodnotila celkem 223 vzorků, z toho 167 ovocných pálenek v devíti kategoriích, 33 ginů a 23 whisky. Byly zastoupeny vzorky známých výrobců jako Rudolf Jelínek, Baron Hilbrant, Žufánek i řemeslných palíren například Destilérky Svach, Skanzenu Modrá, Zámeckých sadů Chrámce, TŌSH Distillery, Anton Kaapl, Garage 22, Palírny Kuželov a mnoha dalších, celkem 31 výrobců destilátů.

Absolutním vítězem napříč všemi kategoriemi, a tudíž pálenkou roku 2022 se stala Vínovice z dubového sudu z Palírny Radlík. Ta byla úspěšná i v řadě dalších kategorií a byla tak vyhlášena i Palírnou roku.

V porotě soutěže Pálenka roku usedlo 5 oborových novinářů a 25 největších znalců destilátů daných kategorií. Předsedou komise pálenek i celé degustace byl Michal Šedík, pořadatel největšího koštu pálenek v Česku. „V komisi jsme se shodli, že vítězná Vínovice mezi ostatními pálenkami výrazně vyniká svou vyzrálostí, uleželostí a vyvážeností. V Palírně Radlík vybírají kvalitní odrůdy hroznů nejlepší vyzrálosti, které následně perfektně zpracují a dají vzniknout excelentnímu destilátu. Na kvalitě jejich výrobků se projevuje nejen poctivost, ale především jejich obrovská vášeň, s jakou k pálení přistupují,“ komentuje výsledek soutěže Michal Šedík.

Organizaci si vzal na bedra především Jakub Gottwald, člen vedení Unie destilatérů, nadšený propagátor českých a především řemeslných destilátů, spolumajitel firmy Lihovárek, která nabízí i jejich nejširší výběr. „Organizování této akce je jednou z cest, kterou jsme se vydali za cílem podpořit české lihovarníky, edukovat o významu jakosti konzumovaného alkoholu a posílit pozitivní vnímání českých destilátů,“ představuje myšlenku obou akcí.

Vítězná Palírna Radlík vznikla již v roce 1998 jako pěstitelská pálenice, s cílem přenést a rozvíjet moravskou tradici ve středních Čechách. Od roku 2021 je i řemeslným lihovarem, ale širší záběr si vytýčila až po rozsáhlé rekonstrukci, která proběhla před čtyřmi lety. „Těší nás, že ovocné pálenky se již staly respektovanými destiláty a patří k chloubě mnoha špičkových barů a restaurací,“ říká zakladatel a majitel palírny Zdeněk Musil. „Spojuje se v nich národní tradice, úcta k přírodě a tvůrčí autorská práce.“

Jejím nositelem je především hlavní destilatér a šéf palírny Kamil Kutina. „Na této soutěži nás potěšil úspěch ovocných pálenek vyzrálých v dubových sudech. Je to jedna z cest, které posouvají ovocné pálenky k prémiovým destilátům, přidávají další chuťový rozměr a pálenku dále zjemňují.“

A Zdeněk Musil s úsměvem dodává. „Se sudy experimentujeme již dvacet let a máme k těmto takzvaně zlatým destilátům zvláštní vztah. Název osady Radlík vznikl podle jména zlatého středověkého dolu. Navíc v Jílovém u Prahy, kam Radlík patří, působil i magistr Kelley, jenž se zde neúspěšně pokoušel vyrobit zlato. Takže to zkoušíme také a zlaté medaile Pálenka festu jsou dobrým závdavkem. Zlatý důl to ale nebude,“ směje se Zdeněk.

Komentáře