Američané, mistři hollywoodských kulis, zúročili tuhle dovednost i během druhé světové války. Nedaleko Seattlu vyrostlo prazvláštní „papírové“ městečko, v jehož podzemních útrobách se rodily Boeingy B-17.
Výroba jednoho Boeingu B-17, známého jako Flying Fortress („létající pevnost“), stála tehdy něco přes 200 000 amerických dolarů (asi 3,4 milionu dnešních dolarů), pro své válečné úsilí jich americké letectvo potřebovalo tisíce.
Boeing Plant 2, továrna usídlená ve státě Washington, která s pomocí 30 000 zaměstnanců „létající pevnosti“ přiváděla na svět, byla lákavým cílem v hledáčku japonských náletů. Za měsíc se v ní sestrojilo 300 bombardérů.
K ochraně proti potenciálním náletům bylo nad továrnou sestaveno roku 1944 falešné „sousedství“ splývající s okolní zástavbou. Prací byl pověřen John S. Detlie, hollywoodský scénograf (a manžel krásné herečky Veronicy Lakeové), který fabriku schoval pod falešné stromy, chodníky, domy, auta apod.
Mezi poddimenzovanými domy a stromy vytvořenými z pletiva a peří se občas procházel i sličný komparz budící zdání běžného života mezi mrtvými papírovými strukturami, které nakonec sloužily pouhý rok do konce války.
Jan Králík