„Prokleté“ plavidlo, které před takřka sto lety kleslo s několika obětmi na dno kanadského jezera, se za dlouhý čas pod vodní hladinou skoro nezměnilo. Za tragické potopení možná mohl dobytek.
Mezinárodní tým lovců lodních vraků objevil roku 2018 parník Manasoo, jež ulehl na dno rozlehlého kanadského jezera Huron. Ti, kteří loď v tehdejší době znali, předvídali nešťastný konec.
Parník Manasoo poprvé vyplul roku 1888 ve skotském Glasgow. Tehdy se však jmenoval Macassa. Právě změna jména lodi, ke kterému došlo pouhý rok před katastrofou, se považuje mezi námořníky za špatné znamení. Plavidlo Macassa, kromě jména změnilo majitele i lokaci. V září roku 1928 jej čekal náhlý konec až v daleké Kanadě.
Během bouře se parník začal na zádi nečekaně naklánět. Kapitán již nestihl s lodí doplout na nejbližší ostrov a Manasoo klesl ke dnu. Z jednadvaceti lidí se jich zachránilo šestnáct. Kapitán, tři námořníci a jeden pasažér patřili k oněm šťastným. Po 60 hodinách na záchranném člunu byli zachráněni.
Onen přeživší pasažér byl majitelem 112 krav, které loď převážela a právě ony mohly být příčinou náhlého naklonění parníku – při noční bouřce se přepravky zřejmě neudržely na svém místě a na katastrofu bylo zaděláno.
Kromě dobytka se na parník nalodil i se svým Chevroletem Coupe z roku 1927. I nad novým automobilem se uzavřely jezerní vody. „Zaparkován“ stojí na svém místě, na pohled stále jako nový, jen s novým pláštěm z vodních živočichů, skoro sto let.
Jan Králík