10. ledna roku 1992, během obchodní cesty z Hongkongu do USA, spadl přes palubu lodi jeden z přepravních kontejnerů a navždy zmizel ve vodách Tichého oceánu. Obsahoval přes 28 tisíc gumových kachniček, které za uplynulých 27 let značně pomohly vědcům v chápání mořských proudů a také zvýšily povědomí o plastovém odpadu, který je do oceánu bezohledně vypouštěn.
Cestu gumových kachniček napříč oceánem dodnes sleduje velká řada nadšenců, kteří dokonce žluté hračky pojmenovali „The Friendly Floatees“. Podle dostupných informací je stále „v akci“ přes dva tisíce z nich. Zbytek byl během let vyplaven na zemský povrch, nejčastější destinací byla Havaj, Aljaška nebo Austrálie. Některé z kachniček byly dokonce nalezeny zamrzlé v Severním ledovém oceánu, jiné se dostaly až k břehům Skotska. Na jejich neuvěřitelnou cestu se můžete podívat v naší galerii.
„Mám webovou stránku, kam mi lidé z celého světa posílají fotky gumových kachniček, které moře vyplavilo na břeh. A oni měli to štěstí a nalezli je,“ řekl Curtis Ebbesmeyer, bývalý oceánograf a nadšenec do „Floatees“. „Jestli se jedná o kusy ze ztraceného kontejneru z roku 1992, jsem schopný identifikovat poměrně rychle. Například jednu fotografii kachničky, o které jsem si skoro jistý, že pocházela ze slavné havárie, mi zaslala soudkyně pocházející až ze Skotska.“ Nejznámější z „Floatees“ je pravděpodobně skupina asi 2000 gumových opeřenců cirkulující ve víru proudů táhnoucím se mezi Japonskem, Aljaškou, ostrovem Kodiak a Aleutskými ostrovy. O tomto seskupení proudů sice oceánografové již věděli, netušili však, jak dlouho trvá dokončení celého jeho okruhu. Odpověď na tuto otázku přinesly právě kachničky, když zhruba po 3 letech okružní cestu dokončily.
Tichý oceán je dnes také domovem masivního plovoucího ostrova, tvořeného především z plastového odpadu. Ačkoliv „Friendly Floatees“ pomohly zvýšit povědomí o tomto problému, na množství odpadu ve vodě to má pouze pramalý vliv. Mnoho nežádoucího odpadu pochází, stejně jako kachničky, ze ztracených kontejnerů. I když nikdo nemá přesnou statistiku o tom, kolik takových se každý rok na moři ztratí, vědci odhadují, že číslo může dosahovat až několika tisíc kusů kontejnerů. A to už je poměrně velké množství, navíc se jedná pouze o malou část celosvětového problému s odpadem.
Michal Švehla