Slibem nezarmoutíš. Ministryně financí Aleny Schillerové v roce 2019 prohlásila, že propustí kolem 10 % úředníků. Podle posledních informací se za poslední čtyři roky vládě podařilo opravdu snížit počet státních zaměstnanců o 2 362, a tak ministryně považuje deklarovaný cíl za splněný.
Za vládní úspěch ale současnou situaci můžeme považovat jen stěží. Od roku 2013 došlo k nárůstu celkem o 75 541 zaměstnanců. „Samozřejmě je žádoucí růst počtu pedagogů, zdravotníků, hasičů nebo armádních pracovníků. Ale i kdyby se jejich řady rozrostly o 50 tisíc, stále přibylo 25 tisíc nových státních zaměstnanců. Zmíněné zredukování o 2 362 je tak spíše úsměvné,“ říká ekonom Jiří Havránek, kandidující do Poslanecké sněmovny za koalici SPOLU.
Kontroverzní rozpočet na příští rok počítá s 243,3 mld. Kč na platy státních zaměstnanců. „Tuto složku samozřejmě dotuje soukromý sektor a každý daňový poplatník. A přesto, že tyto výdaje stále rostou, tak výkonnost veřejného sektoru v posledních letech klesá,“ podotýká Havránek. Odvolává se na globální index konkurenceschopnosti, ve kterém výkonnost českého veřejného sektoru klesla o 34 míst. Česko se umístilo na 99. místě z celkových 141 zemí. „V rámci EU se jedná o největší pokles,“ dodává.
Nárůst počtu úředníků tak nepřinesl žádné zlepšení služeb, naopak je evidentní, že je třeba zbytečné agendy rušit a ty důležité digitalizovat. Navíc přibývají zbytečné nástroje (EET, jejíž kontrolu má na starosti cirka 400 úředníků) a také zbytečné úřady. „K tomu všemu tu jsou ještě tzv. neobsazená místa za zhruba 9 miliard korun, jejichž rušení musí být úplně prvním krokem,“ upozorňuje nejmladší kandidát za koalici SPOLU.
Foto: Archiv Jiřího Havránka