V kdysi hlavním sídle templářského řádu na Blízkém východě, městě Akkonu, byla objevena další část systému středověkých tunelů, který nejspíš sloužil bojovným křesťanským rytířům k přemístění cenných pokladů.

Rytířský řád templářů, existující pouze od 12. století do roku 1312, je dosud opředen nesčetnými legendami, bájemi i pohádkami. Archeologové a badatelé ale stále odkývají hmatatelné stopy po této legendární řeholi s mečem v ruce.

FOTO: Pod izraelským městem se ukrývají desítky tunelů po templářích

Pod izraelským městem se ukrývají desítky tunelů po templářích - bac2228021e4016538f95384344e8ab9_11122011183955Pod izraelským městem se ukrývají desítky tunelů po templářích - templars-tunnelPod izraelským městem se ukrývají desítky tunelů po templářích - 1024px-Aerial_view_of_Acre_1Pod izraelským městem se ukrývají desítky tunelů po templářích - FortressOfTheKnightsTemplar_101_LostCitiesWithAlbertLin_CGI_LR_3Pod izraelským městem se ukrývají desítky tunelů po templářích - The-Templar-Tunnel
Další fotky
Pod izraelským městem se ukrývají desítky tunelů po templářích - 2-teplar-2

Po první křížové výpravě a vzniku Jeruzalémského království byla část Blízkého východu necelých dvě stě let pod taktovkou křesťanů až do roku 1291, kdy pod útokem islámských mamlúků padlo město Akkon. Právě v tomto městě měli templáři bojující za „Boha, zlato a slávu“ po pádu Jeruzaléma celých sto let své velitelství.

Už roku 1994 byl v útrobách města objeven 150 metrů dlouhý tunel původně vedoucí z přístavu do již neexistující templářské pevnosti. Letos se k němu přidaly další. Albert Lin z National Geographic se svým týmem a s pomocí archeologů využil oblíbeného nástroje LiDAR, který díky pulsu laserového paprsku dokáže zjistit, co se skrývá v temných útrobách prastarého města bez invazivních zásahů.

Proskenovaná oblast přístavu, kde kdysi stála velkolepá pevnost, odhalila celou síť tunelů a cosi jako strážnici ležící pohřbenou pod moderním Akkonem. Badatelé věří, že tento systém umožňoval templářům bezpečně a rychle přemisťovat poklady z přístavu do strážených věží.

Miliardová jantarová komnata možná leží pod polským stromem. Lovci pokladů objevili tajný nacistický bunkr

I přes entusiasmus mnohých nadšenců však neexistuje přímý důkaz, že by město Akkon mělo ukrývat nějaký templářský zlatý poklad. Tunely a zbytky budov se teď skrývají pod tunou zeminy a suti a plány na jejich odkrytí zatím leží v nedohlednu.

Jan Králík

Komentáře