Pozoruhodně nedotčenou a překrásnou mozaiku z dob starověkého Římské impéria, odkryli italští archeologové nedaleko Verony na místě porostlém dnešní vinicí. Nic netušící milovníci vína si tak vychutnávali mok s přidanou hodnotou – jeho kořeny totiž doslova vyrůstaly z antické kultury.
Archeologové na severu Itálie tušili, že v travinou a vínem zarostlé lokalitě poblíž města Negrar, nedaleko Verony, cosi objeví – nečekali však tak mimořádně krásný nález v podobě téměř intaktní mozaiky.
Mozaika kdysi zdobila římskou vilu vystavěnou ve 3. století našeho letopočtu v krajině mezi kopci. Základy pradávné vily objevili již roku 1922, od té doby však archeologické naleziště zůstalo opuštěné a na světlo světa se tak překrásná mozaiková podlaha podívala až o sto let později v květnu letošního roku.
Vzrušující práci na nějakou dobu přerušila i epidemie koronaviru, která uzavřela celou Itálii, včetně právě probíhajících archeologických vykopávek. S pomalým znovu otvíráním antických památek (například Pompejí se sníženým vstupným) se počalo opět pracovat i na negrarské mozaice.
Město doufá, že v budoucnu bude mít pro projekt dostatek financí k plnému vysvobození neobvyklé krásy z útrob země a za pár let (pokud tomu dopřeje štěstěna) se mozaika zpřístupní veřejnosti.
Jan Králík