Ruský fotograf se s kamerou a toužebným cílem zachytit polární obry v jejich přirozeném prostředí vydal na expedici skrz Čukotské moře. Na místo toho lední medvědy objevil na zcela nečekaném místě – sebevědomě totiž okupovali opuštěnou meteorologickou stanici.
Ruský fotograf Dmitrij Koch sice není nováčkem v zachycení úchvatných snímků divoké přírody, avšak výsledek nedávné arktické expedice překvapil i jeho samotného.
V září roku 2021 procestoval plachetnicí téměř dva tisíce kilometrů nejvýchodnější částí ruské Arktidy mezi ostrovy v Čukotském moři, ležícím na okraji Severního ledového oceánu.
Vrcholem expedice měla být návštěva Wranglerova ostrova proslulého hojnou populací tuleňů, mrožů, polárních lišek, ale především ledních medvědů, jedněch z největších suchozemských predátorů naší planety.
Trasa vedla okolo nedalekého liduprázdného ostrova Koljučin, dějiště slavné záchranné akce po uvíznutí sovětského parníku Čeljsukin z roku 1934. Při pohledu na zdánlivě pustý ostrov si však účastníci expedice všimli nečekaných pohybů za okny budovy dávno opuštěné meteorologické stanice.
K jejich překvapení se jednalo právě o skupinku vyhledávaných ledních medvědů. Ti se nastěhovali do chátrajícího meteorologického komplexu zbudovaného na ostrově roku 1933 a opuštěného roku 1992.
Nikdy dříve polární obři v těchto opuštěných budovách pozorování nebyli. Koch nezaváhal a z návštěvy 4,5 kilometru dlouhého a 1,5 kilometru širokého ledového ostrova pořídil sérii unikátních snímků, z nichž jeden vyhrál první cenu fotografické soutěže v kategorii „Urban jungle“ pořádané časopisem National Geographic.
Jan Králík