Mrazivého cíle dosáhli, ale úkol je stál život. Před tragickou smrtí členů expedice a sebeobětováním jednoho z nich, na ně u vysněného vrcholu celé mise – jižním pólu – čekalo hořké zklamání. Nešťastnou cestu nám dnes přibližují později vyvolané fotografie.
Skupina pod taktovkou Brita Roberta Scotta vyplula z Cardiffu na palubě lodi Terra Nova roku 1910 vstříc vysněnému cíli – jako první expedice hodlali dosáhnout jižního pólu.
Roberta Scotta na samý konec doprovázela skupina čtyř odolných mužů s rozmanitým pracovním zaměřením. Kromě dosažení cíle v podobě jižního geografického pólu se zároveň jednalo o rozsáhlou vědeckou expedici, jejíž přínos později zastínila románová smrt hlavních hrdinů.
V lednu roku 1912 Scott se svými vyvolenými muži Edwardem Wilsonem, Lawrencem Oatsem, Henrym Bowersem a Edgarem Evansem konečně dosáhl jižního pólu jen aby zjistil, že norská expedice Roalda Amundsena se na místo dostala již o celý měsíc dříve. V oslepující bělotě zářivého sněhu se mihotala Amundsenova černá vlajka.
Po trpkém zakušení vrcholu mise ještě čekala skupinu daleká několikaměsíční cesta zpět do bezpečí. Nedostatek jídla, podchlazení a kurděje rapidně zkracovaly šanci expedice na přežití. Jako první upadl do kómatu a později v pustině zemřel mohutný dříč Edgar Evans, skupina však musela pokračovat dál.
Další na řadu přišel kapitán Lawrence Oates. Z později nalezeného Scottového deníku se dozvídáme o jeho hrdinském sebeobětování. Zesláblý Oates se rozhodl nezdržovat své kolegy a se slovy „Jdu jen ven, možná to bude chvilku trvat“ opustil stan vstříc dobrovolné smrti ve sněhové bouři.
Scott, Bowers a Wilson zemřeli okolo 29. března (datum posledního Scottova deníkového záznamu) 18 kilometrů od další zásobovací stanice. Jejich těla byla nalezena o osm měsíců později.
Jan Králík