Přes dva tisíce let staré ostatky válečníka byly po několik desítek roků mylně považovány za mužské. Ohromující zjištění vede nyní mnohé ke spekulaci, zda se nejedná o tělesné pozůstatky jedné z bájných Amazonek.
V dnešní ruské Tuvinské republice roku 1988 objevili archeologové Marina Kilunovskaya a Vladimir Semyonov částečně mumifikované ostatky mladého válečníka se stále viditelnou bradavicí na obličeji. Způsob pohřbu je tehdy nenechával na pochybách, že se musí jednat o muže.
Osoba patřící k národu Skytů, které po prozkoumání v rámci tehdejších dostupných možností odhadli věk okolo 12 až 13 lety, byla pohřbena s celou řadou různých zbraní. V dřevěné rakvi spolu s ní k věčnému spánku ulehla válečná sekera, metrový luk a toulec se zásobou deseti šípů z různých materiálů, délky 70 centimetrů – některé ze dřeva, jeden z kosti a další z bronzu.
V hrobu naopak chyběly typicky dívčí pohřební doplňky tehdejší doby, jako zrcátka nebo korálky. Nikdo z přítomných tak nepochyboval, že se jednalo o muže. Nedávno však bylo badatelům nabídnuto podrobnější přezkoumání 2600 let staré kostry.
Moskevský fyzikálně-technický institut pak přišel s nečekaným výsledkem. Pohřbenému válečnickému dítěti bylo skutečně okolo 13 let, ale jednalo se o dívku. Pohřbena byla v kožichu po kolena s dlouhými rukávy, tričkem a béžovými kalhoty nebo sukní. Hlavu ji chránila kožená čapka.
Překvapující odhalení mnohé vede ke spekulaci o skutečné existenci mytických „Amazonek“ – bojovného národa žen, které jako mladé panny zastávaly post válečnic a hojně se objevují v antické literatuře starověkého Řecka – doby, kdy ona mladá bojovnice opustila pozemský život.
Jan Králík