Možná bude lepší rozmyslet si ony „dospávací“ víkendové dny bez otravného budíku a začít den s pár hodinami slunečního světla navíc.

Většině lidí už je zřejmě známo, že nedostatek spánku po delší dobu zvyšuje výskyt různých zdravotních problémů, jako je například vysoký krevní tlak, obezita nebo cukrovka. Jak je to ale s přemírou tohoto nočního potěšení?

Jak zlepšit spánek, intelekt, potenci? Místo sjíždění Facebooku čtěte knihy. Stačí 6 minut denně

Špatně. Ideální je zřejmě opravdu doporučovaných šest až osm hodin trvající spánek. Nižší nebo vyšší hodnota je pro člověka škodlivá a může vést i k předčasné smrti.

Profesor kardiovaskulární medicíny a epidemiologie na univerzitě ve Warwicku Franco Cappuccio analyzoval 16 studií, celkem zahrnující na milión osob dotazovaných na jejich spánkové návyky, které byly nadále po delší dobu sledovány.

Analýza ukázala, že 12 % respondentů, kteří spali méně jak šest hodin denně, zemřelo dřív, než ti, co spali okolo šesti až osmi hodin. Ještě větší risk časné smrti – konkrétně o 30 %, zaznamenal ale právě u lidí, kteří si dopřávali víc jak osm hodin spánku.

Podobné výsledky zaznamenala i sedm let probíhající studie na 400 tisících tchajwanských jedincích. Oproti lidem, kteří následovali doporučenou denní dávku spánku (tedy 6 až 8 hodin), se u osob, které buď po delší dobu spali méně, nebo více, zvýšil risk úmrtí v důsledku srdečních onemocnění.

Bez spánku se dá žít! Sedmnáctiletý středoškolák zůstal vzhůru jedenáct dní kvůli školnímu projektu

Franco Cappuccio si myslí, že přemíra spánku poukazuje na skrytá onemocnění, jako je třeba rakovina, o kterých člověk často nemá ani tušení a proto podvědomě déle spí. Vědci se na tomto tvrzení ale neshodnou. Příčina asociace dlouhého spánku a neblahého zdraví tak zůstává stále záhadou.

Tomáš Ospalý

Komentáře