Asi jen velmi těžko byste dnes hledali někoho, kdo nikdy neslyšel o Malém princi od francouzského spisovatele a pilota Antoine de Saint-Exupéryho. Bezpochyby jedno z nejkrásnějších literárních děl vůbec, přeložené do neuvěřitelných 260 jazyků, dodnes fascinuje děti i dospělé po celém světě. Málo se však ví, že sám autor tragicky zemřel už rok po vydání Malého prince a opravdového úspěchu svého díla se nikdy nedočkal.
Ačkoliv Antoine de Saint-Exupéry napsal za svůj život pouze jednu jedinou dětskou knížku, stala se tou možná nejoblíbenější ze všech. Nemalý podíl na tom mají zajisté i Exupéryho nádherné obrázky, které útlou knížku plnou zamyšleníhodných filozofických otázek zdobí. Na originální a velice vzácné vodové kresby se podívejte v naší galerii.
V dubnu roku 1943, záhy po vydání Malého prince, uložil Exupéry původní rukopis a kresby do hnědé brašny, kterou předal své dobré přítelkyni Silvii Hamiltonové se slovy: „Rád bych ti dal něco naprosto skvělého, ale tohle je všechno, co mám.“ Poté odcestoval do Alžírska, kde sloužil jako vojenský pilot. To se neobešlo bez komplikací, autor Malého prince byl totiž o 8 let starší, než limit u takových pilotů povoloval. Musel proto sepsat četné petice a žádosti, dokud se mu nedostalo svolení od samotného generála Dwighta Eisenhovera. 31. července roku 1944 odletěl na průzkumnou misi, ze které se už nikdy nevrátil. Když Exupéry zmizel, bylo mu 44 let, což je trochu děsivé, uvědomíte-li si, že Malý princ v knize sleduje západ slunce přesně 44krát. Části jeho havarovaného letadla byly nalezeny o několik let později. Rybář, žijící poblíž přístavního města Marseille, do své sítě dokonce zachytil spisovatelův stříbrný náramek.
Co se samotných kreseb týče, na jedné z nich si můžeme všimnout propáleného místa od cigarety. Na další pak skvrny od rozlité kávy. Není tajemstvím, že Exupéry byl náruživý kuřák a bez cigarety v ústech ho bylo prakticky nemožné spatřit. A jelikož pracoval skoro bez výjimky v noci, bylo stejně tak obtížné ho zastihnout bez hrnečku plného kávy. Dalo by se tak možná říct, že Francouzovy zlozvyky se tímto způsobem doslova vtiskly do jeho díla.
Michal Švehla