Člověk měl od pradávna snahu se nějakým způsobem zdobit a tím způsobem ukazovat své bohatství. Ve starověkém Egyptě nosili ženy i muži zlato, domorodé kmeny v Pacifiku zase nosili vzácné mušle a od té doby se to s námi veze.

Ženy to mají obvykle se šperky mnohem jednodušší. Pokud totiž nejste Elton John, budete se držet při zemi a barevné kameny a extrémní tvary budou tabu. Pánský šperk by měl mít význam a smysl. Příslušnost k útvaru – od armády až po zednáře, rodinné dědictví nebo osobní dárek. A podle toho by měl být nošen.

Je vždy dobré zvážit příležitost. Na pracovní poradu si nevezmete manžetové knoflíčky ze zlata po pradědečkovi. A stejnou logikou – na předávání Nobelových cen je postříbřený kov málo.

Prsteny

Nošení prstenů u mužů je obvykle určováno pravidly a zvyklostmi. Ano, sice se rozmáhá nakupování módních prstenů, ale drtivá většina zůstává u prstenu snubního. Chcete-li se dostat do nošení prstenů, existuje docela přesný „rozpis“.

Na malíčku se nosí prsten z osobních důvodů. Může to být příslušnost k rodu, dědictví, tajné společnosti a tak podobně. Na ukazováčku se potom nosí prsteny výroční – tedy kupříkladu univerzitní. Je škoda, že tato tradice u nás nefunguje tak, jak kdysi. Všichni bychom mohli mlátit do stolu jak Frank Underwood.

Náramky

Samozřejmě budeme předpokládat, že nebudete nosit plastové a gumové kroužky z festivalů a podobných akcí. Řetízkové náramky jsou nejčastějším šperkem, který muži nosí, což je relativně v pořádku. Módnější variantou jsou ale „pevné“ náramky, které se kolem ruky zaklapnou, nebo uvolněnější kožené. I ty mohou vypadat luxusně a dají se vzít k hodinkám.

Hodinky

Každý muž by měl vlastnit minimálně troje hodinky. Maximální počet neexistuje, můžete je sbírat celý život. Jedny formální, jedny neformální a jedny sportovní. Určité tipy hodinek od minimalistických značek mohou vyhovovat v prvních dvou případech, ale asi nepůjdete hrát tenis s limitovanou edicí s diamanty na ručičkách od Piaget.

Doplňky

Většinu pánských doplňků z drahých kovů můžeme považovat za šperk. Jehlice do kravaty, špendlíky do klopy, manžetové knoflíčky nebo i clip na peníze. Chcete-li opravdu pozvednout styl na vyšší, nechte si na všechno vyrýt monogram. Kupříkladu právě clip na papírové peníze ze stříbra bude působit obyčejně a nezajímavě. Naproti tomu s monogramem bude rodinným dědictvím. Nemusíte si rytiny nechat dělat pouze u výrobců. Obvykle totiž ti nejstarší klenotníci, kolem kterých chodíte každý den z práce, budou dělat tu nejlepší řemeslnou práci.

Manžetové knoflíčky Tiffany & Co., na které můžete nechat vytvořit svůj monogram. K dostání v butiku.

Jaké šperky rozhodně nenosit?

Kdo má výjimku a může si dělat co chce? Rockeři, punkeři, Rolling Stones. U českých mužů tolik oblíbené tlusté řetězy kolem krku a a na rukou, často s motorkářskými logy a značkami, vypadají skvěle. Ovšem za předpokladu, že jsou zlaté, vy jste afroameričan z Bronxu a nosíte na nohou boty co navrhl Kanye.

To samé platí o korálcích u krku. Jakmile nejste v hnutí Rainbow, noste korálky maximálně na ruce a to hned vedle pořádných hodinek, ať je evidentní, že jde o módu.

Chirurgická ocel oslavila před několika lety velký debut na klenotnické scéně, ale jen velmi málo věcí z ní nevypadá lacině. Drahým kovům se nevyrovná, zacházejte s ní tedy opatrně. Cílem je decentní a sofistikovaný look, ze kterého bude jasné, že rozumíte kvalitě. Ne „hele to jsem našel v plastovém platu na tržnici“. Pokuste se také vyhnout více odstínům kovů. Jen málo značek zvládlo dobře kombinovat různé druhy zlata, aniž by byl výsledek laciný.

Komentáře