Tento týden se v Helsinkách sešli vládci dvou nejmocnějších zemí světa, aby konečně zakopali „válečnou sekeru“. Šéf Bílého domu Donald Trump, od přírody sebevědomý arogantní alfasamec, působil podle přítoiných komentátorů poníženě a podřízeně, i když už po návratu stihl vydat několik ostrých prohlášení. Možná ho překvapilo, jak se umí jeho ruský protějšek odprezentovat před novináři. Tiskové konference pro ně pořádá ve velkém stylu v rozlehlém, velmi luxusním interiéru letounu IL-96-300PU, kde nechybí ani pozlacená toaleta. Jak si v tomhle ohledu stojí Trumpova Air Force One?
Obdivovaný i nenáviděný ruský prezident Vladimir Putin má k dispozici čtyři prezidentské letouny včetně impozantního stroje IL-96-300PU v ceně 500 milionů dolarů. Tento luxusní letoun má speciální plášť, který je méně viditelný na radaru a disponuje moderním komunikačním systémem. Nechybí pozlacená toaleta, prostorná postel velikosti king size, slušně vybavená kuchyně nebo tělocvična, kterou sportovně založený prezident vyznávající kult těla jistě ocení.
Speciálně upravený model letadla se od toho základního, pro běžné cestující, liší na první pohled rozšířeným tru(m)pem v barvě matného bílého stříbra, který lemuje trikolóra ve tvaru esteticky něžné, rozevláté stuhy. Ve srovnání se změnami exteriéru jsou ty interiérové nejen daleko radikálnější, nýbrž i doslova vymazlené. Vniřní prostory kabiny provedené ve stylu „haute décor“, s nástěnnými tapiseriemi a zlatými ornamenty v neoklasicistním stylu, ukrývají prostorné ‚palubní‘ kanceláře, včetně té jedné s obřím konferenčním stolem obklopeným koženými sedadly v krémové barvě, kam usedají novináři při „tiskových konferencích v oblacích“.
Pro ruskou vzdušnou flotilu postavila tento originální stroj společnost VASO, všem příznivcům letectví velmi dobře známý Voroněžský letecký závod, který jeho trup opatřil speciálním pláštěm. Jeho povrch dokáží letecké radary daleko hůře detekovat a letoun je tak částečně neviditelný. Ruská vláda na palubu nainstalovala také vysoce moderní komunikační systém, který umožňuje, aby letoun fungoval jako řídící centrum schopné v případě neočekávaného konfliktu okamžitě provést rozkazy ozbrojených sil . Putin navíc má k dispozici hned čtyři identické soukromé tryskáče tohoto typu a všechny jsou připravené k odletu, jakmile získají informace o plánovaném mezinárodním letu, přičemž tři letouny fungují jen jako „návnady“ ke zmatení nepřítele a zmaření případných útoků.
Trumpův Boeing VC-25 zvaný Air Force One má prostor kabiny o velikosti 4 000 čtverečních metrů. Ani tam nechybí prezidentská kancelář, speciální byznys apartmá pro novináře, prostorné ložnice, koupelna, jídelna, posilovna a také nemocnice. Na palubě letadla má prezident a jeho personál plný přístup ke všem službám včetně komunikačních systémů, zabezpečeným i nezabezpečeným telefonním linkám, faxu a datové komunikaci, společně s fotokopírkami, tiskárnami a počítači.
Zatímco paluba Putinova letounu je dlouhá 75 metrů, Trump se může pochlubit palubou „jen“ o 65 metrech. V rozpětí křídel opět vyhrává ruský letoun s 65 metry oproti 59 metrům, ale jinak ve většině parametrech za americkým modelem zaostává. Je pomalejší (560 mil/hod vs. 630 mil/hod) a jeho cena je na polovině letounu Air Force One, který stojí 1 miliardu amerických dolarů.
Ale znáte to! „Kdybych pánové před vás postavil dvě krabičky od sirek, ale dvě naprosto stejný krabičky, a o jedný z nich vám řekl, že je z USA, tak která by pro vás byla lepší, co?“ Navíc o Air Force One byl natočený napínavý biják s Harrisonem Fordem v hlavní roli.
Petra Vomelová