Patnáctiprocentní inflaci ještě vloni nechtěli predikovat ani ti nejpesimističtější ekonomové. Noční můra všech vydělávajících a spořících lidí se však stala skutečností a v dubnu dosáhla v České republice inflace 14,2 procenta, tedy nejvíce za posledních třicet let. Přitom vrchol je údajně stále teprve před námi. Naspořené částky Čechů tak bude dvouciferná hodnota drtit i nadále. Kupní síla se rapidně propadá a těžce vydřené úspory ztrácí na hodnotě. Jak z toho ven? Zemský ředitel SMS financí má jasno!

„V první řadě si myslím, že je důležité, aby si Češi uvědomili, že je potřeba peníze investovat. Stále jsme na prvních příčkách v rámci žebříčku zemí s nejvíce penězi na běžných nebo spořících účtech. Češi si myslí, že peníze v bance jsou bezpečně uloženy, ale opak je pravdou. V dnešní době, kdy průměrná inflace dosahuje patnácti procent a predikce jsou takové, že inflace bude ještě stoupat, je nutnost ochránit peníze před inflací, a to tak, že je budeme investovat,“ říká Lukáš Ticháček, který se stal nejmladším zemským ředitelem mezi českými finančními poradci.

Přijít každý rok o 15 procent úspor, to je velký strašák. Právě tím, že se lidem ale úspory pouze válí na účtu, klesá jejich hodnota. Kam a do čeho tedy konkrétně investovat?

„Možností, jak a kam investovat, je dnes opravdu spousty. Musíme ale být obezřetní a nenaletět špatným nebo spekulativním investičním nástrojům. Proto doporučuji tvořit investiční portfolio se zkušeným poradcem, který se v investicích vyzná a dobře vám poradí,” doplňuje Ticháček.

“Doporučuji investovat co nejvyšší částku a nechat si opravdu jen nutnou železnou rezervu, která pokryje několikaměsíční výpadek příjmu. Je doporučeno investovat minimálně desetinu z celkového příjmu, já bych ale v těchto nelehkých dobách doporučoval, pokud možno, investovat ideálně hned pětinu, tedy 20 procent z vašeho příjmu.”

Podle Lukáše Ticháčka je pak vhodné investovanou částku rozložit do více investičních instrumentů a fondů tak, aby se diverzifikovalo riziko investice.

“Pro začátečníky bych se zaměřil na regulované investiční nástroje a vyhnul bych se spekulacím. Investovat můžete například do podílových fondů, korporátních dluhopisů, kde je potřeba opravdu důkladně vybrat spolehlivého emitenta, penzijního spoření, drahých kovů, ale taky můžete investovat do alternativních investic, jakými je třeba umění, investiční alkohol a další,” říká.

“V západním světě je dnes zcela běžné, že má člověk svého odborníka, který mu pomáhá s financemi. A stejně jako na opravu bazénu nebo elektřinu si domů zavoláte odborníka, podobně bychom měli přistupovat i ve věci financí. Tedy začít jejich otázku konzultovat s odborným poradcem. Pak už stačí jen disciplína a čas. A jejich kombinací inflaci porazíte,” dodává závěrem.

Podle Lukáše Ticháčka, který si cestu ve světě financí musel vyšlapat od úplného základu a nyní vede tým s více než 250 poradci pod střechou SMS financí, je tedy nutný jednoznačný investiční plán. To je jeho odborným pohledem jediná možnost, jak své finance v dnešní době ochránit.

Ilustrační foto: Shutterstock 

 

Komentáře