Pravdivý příběh Angličana, který v 19. století přestěhoval svoji početnou rodinu na neobydlený vulkanický ostrov bez možné cesty zpět. Přes třicet let odolávali fauně a nemilosrdnému počasí v osadě s farmou, kterou vybudovali z ničeho.
Thomas Bell opustil rodný Yorkshire ve svých 16 letech roku 1854. Neklidná povaha ho zanesla až na Nový Zéland – právě tam potkal svou budoucí manželku Frederiku, se kterou zplodil šest zdravých dětí: Hettie, Bessie, Mary, Toma, Harryho a Jacka.
Po různých nevydařených pokusech v podnikání se početná rodina (díky lákavým řečem svého souseda o jakémsi neobyčejně úrodném ostrově Raoul ztělesňujícím ráj na zemi, na kterém sám sedm let žil) rozhodla opustit civilizaci a začít život daleko od pevniny – 1100 kilometrů od břehů Nového Zélandu.
Kapitán lodi „Norval“ roku 1878 souhlasil, že Bellovi na ostrov odveze, vysadí a za tři měsíce se objeví u jeho břehů znovu připraven odvézt je zpátky v případě velké nehostinnosti divokého ostrova. Přesně to pak Bellovi na vlastní kůži zjistili – vysněný ráj na zemi byl spíše peklem.
Zásoby surovin, sazenic, materiálů a podobných věcí nutných k soběstačnému životu slíbené sousedem, který na ostrově v minulosti pobýval, v praxi neexistovaly. Bellovi byli podvedeni. A hned dvakrát. Marně čekali, až se za pár měsíců znovu objeví na obzoru silueta lodi Norval. I kapitán je zradil.
Nejprve přežívali na pomerančích, rybách a gigantických mušlích, postupně se naučili lovit a postavili si základní obydlí. Až o pár let později u ostrova díky jejich kouřovému signálu zakotvila velrybářská loď „Sissy“. V tu dobu se již Bellovi rozhodli na ostrově i přes veškeré „pohromy“ – v podobě záplavy krys, zemětřesení a orkánů – zůstat. Thomas ale s lodí odplul pro zásoby a o několik měsíců později se vrátil za rodinou.
Na ostrově se Bellovým narodily další čtyři děti, Raol, Freda, Ada a William „King“, starší potomci rodiče a odlehlý, vlastníma rukama zbudovaný ráj v dospělosti opustili směr civilizace. Nechtěným dobrodruhům se na ostrově tak dařilo, že od nich okolo proplouvající lodě hojně nakupovali pracně vypěstované zásoby.
Bellovi ostrov Raul, patřící do Kermadekových ostrovů, opustili s těžkým srdcem až roku 1914, na počátku hrozícího krvavého konfliktu, který o pár chvil později vypukl v plném proudu – první světové války. Rodina se po návratu do civilizace rozpadla a každý šel směrem vlastního dobrodružství.
Jan Králík