Amatérská jeskyně je se svými více než 40 kilometry nejdelším přírodním systémem v celé střední Evropě. Leží v CHKO Moravský kras a je tak spletitá, že zřejmě nikdy nebude kompletně prozkoumána. V útrobách této tajemné jeskyně zemřela i dvojice českých speleologů, kteří podzemní prostory mapovali.
Amatérskou jeskyni najdeme v CHKO Moravský kras, mezi propastí Macocha a obcemi Holštejn a Sloup. Těmito místy protékají tři aktivní vodní toky; Bílá voda a Sloupský potok a Punkva, která vzniká soutokem dvou předchozích toků. A právě propadající se Punkva poprvé upozornila na přítomnost rozlehlých podzemních prostor. Prohlédnout si je můžete v naší galerii.
Po ztraceném toku řeky Punkvy začal ve 20. století pátrat Karel Absolon. Postupně prozkoumal propast Macochu, Sloupsko-šošůvské i Punkevní jeskyně. Už při objevu Punkevní jeskyně bylo zřejmé, že vzhledem k významnému říčnímu toku se v těchto místech nachází rozsáhlý podzemní systém. Započalo tedy pátrání a k objevení tohoto systému skutečně došlo. Objev měla na svědomí amatérská skupina speleologů vedená Milanem Šlechtou.
Když se časem ukázalo, že další postup po proudu aktivní vody není možný, začala skupina roku 1968 prokopávat Cigánský závrt. O několik měsíců později, v lednu 1969, se konečně podařilo v hloubce 110 metrů dosáhnout aktivního toku Bílé vody. Společně s ním bylo objeveno jeden a půl kilometru chodeb, kterým se později začalo říkat Amatérská jeskyně (dnes Stará amatérská jeskyně). Ještě téhož roku byl zahájen potápěčský výzkum a o týden později byl skutečně nalezen prostor, který se dnes nazývá Nová amatérská jeskyně.
29. srpna 1970 došlo k náhlé průtrži mračen, která měla za následek zvednutí hladiny průtokové vody. Tou dobou se v jeskyni pohybovali Milan Šlechta a Ing. Marko Zahradníček, což je jim stalo osudné. I když byli oba speleologové o situaci informováni, rozhodli se zůstat a na vyvýšeném místě vzedmutí vody přečkat. Když se však dvojice kolegům večer neozývala, byly druhý den ráno zahájeny záchranné práce. Ty ukázaly, že oba amatérští průzkumníci zemřeli již předchozí den. Vzhledem k této tragédii bylo rozhodnuto další průzkum dočasně pozastavit.
Speleologům se prostory jeskyně znovu otevřely v roce 1971, ale od této chvíle byl výzkum prováděn striktně profesionály. O dva roky později byla z Pustého žlebu proražena štola, která představuje bezpečný vstup do Nové amatérské jeskyně. Ta však, stejně tak jako Staré amatérské jeskyně, je z důvodů spojených s ochranou přírody veřejnosti stále nepřístupná. Zhruba před půl rokem se však objevila jedinečná příležitost jeskynní systém v rámci Dnů otevřených dveří Amatérské jeskyně za doprovodu profesionálů prozkoumat. Vstup byl na vlastní nebezpečí a každý zúčastněný musel podepsat i speciální prohlášení.
Michal Švehla