Na Filipínách má být vybudována metropole plnící všechny požadavky moderního života. Autonomní doprava, sdílená ekonomika a minimální zněčištění. Na ambiciózní projekt bylo vyhrazeno 14 miliard dolarů a v městě by měli žít pro začátek 2 miliony lidí. Filipínská vláda odhaduje, že město bude dokončeno do třiceti let.
New Clark City. Tak se bude jmenovat město budoucnosti. Obří investice do výstavby je spojená s ještě většími ambicemi. Zapojení autonomních dopravních prostředků, rozsáhlé zelené plochy, velká sportovní centra a byznys, který by mohl přinést další vlnu informační revoluce. Jenom pro porovnání, za 14 miliard dolarů byste si mohli zaplatit výlet na Měsíc a zpátky přibližně 4000krát (dle plánovaných cen SpaceX).
Nové město má plnit také symbolickou funkci. Chce být nejenom dalším z řady chytrých měst, ale první novou metropolí bez znečištění. Až dvě třetiny města má tvořit zeleň. Ještě symboličtější je výběr polohy. New Clark City totiž bude ležet jen 90 kilometrů od hlavního města Manily. Manila reprezentuje starý a neefektivní svět, svět, kde byrokracie a ekonomický růst zplodily dopravní zácpy, rozpadající se infrastrukturu, stísněnost a nefunkčnost. New Clark City má být přesným opakem Manily. Funkční, moderní a úsporné město.
Jeden z architektů celého projektu Royal Pineda klade kromě efektivnosti důraz taky na vlastní identitu nového města: „Odvážné a sebevědomé, toto město bude novou tváří Filipín pro celý svět. Věříme, že se nám povede zkombinovat naše standardy s dnešními potřebami a že naše město dosáhne autentičnosti.“
S výstavbou města se začalo v dubnu tohto roku. Vize se setkala s ohromnou podporou odborné i širší veřejnosti, i když skeptikové tvrdí, že New Clark může mít problémy s nastěhováním obyvatel. Nám však nezbývá nic jiného, než našim přátelům na Filipínách popřát hodně zdaru.
Jan Korda
A zde se podívejte, že butik značky Prada najdete i ve vyprahlé pustině.