Thomas Fitzpatrick si zasloužil místo v americké historii ne díky svému válečnému hrdinství, ale kvůli bizarnímu kousku s letounem, který by si nedovolil uskutečnit ani nejzkušenější pilot. Fitzpatrick si ale hlavu nelámal a intoxikovaný přistál v newyorských ulicích hned dvakrát.
Fitzpatrick se narodil roku 1930 a už jako teenager se zúčastnil bojů druhé světové války v Tichomoří. Armádní kariéra pokračovala korejskou válkou, ze které odešel zraněn s vojenským vyznamenáním – Purpurovým srdcem.
Neklidný Fitzpatrickův duch nikdy nedokázal žít běžným životem bez pořádné dávky adrenalinu a tak si po několika letech studia pořídil pilotní licenci a stal se leteckým technikem. I to mu bylo málo.
30. září roku 1956 popíjel v manhattanském baru a vsadil se svými kolegy v opilosti, že se dostane z New Jersey do New Yorku za pouhých patnáct minut. Pro protivníky se jasně vyhraná sázka zdála snadným výdělkem – ale ne když proti nim stál Fitzpatrick.
Okolo třetí hodiny ranní si intoxikovaný Fitzpatrick „půjčil“ (rozuměj ukradl) jednomotorový letoun a odletěl s ním zpátky do baru, kde na něj čekali ruce si mnoucí spolupopíjející. Letadlo precizně zaparkoval na St. Nicholas Avenue, bez jediné újmy na životě či majetku. Ráno na obyvatele Manhattanu čekala bizarní podívaná. Stejně tak i pro ohromenou policii, které Fitzpatrick později vysvětlil, že musel nouzově přistát a vyvázl tak bez vysokého trestu (dostal 100dolarovou pokutu).
Ale nestačilo to. O dva roky později následoval stejný scénář. Fitzpatrick se chvástal svým legendárním kouskem nevěřícímu návštěvníku podniku – opět u několika sklenic piva. „Podrž mi pivo,“ řekl nejspíš Fitzpatrick a tentokrát si došel pro jednomotorovou Cessnu 120. Opět ukázkově přistál, ale tou dobou již s neplatnou pilotní licencí, na Amsterdam Avenue.
Další hladké přistání, tentokrát však s „pořádným“ trestem. Několik vyděšených svědků, kterým Fitzpatrick málem skalpoval hlavy nebo střechy vozidel, identifikovali nebojácného pilota, jenž se pro jistotu vytratil z místa činu. Fitzpatricka sice stál bizarní kousek šest měsíců za mřížemi, ale v Newyorčané znají jeho jméno dodnes.
Jan Králík