Touha po bohatství (nebo slávě) živená legendou o kradeném zlatě v hodnotě několika miliard již stála život pěti lidí pátrajících ve vodách rakouského jezera Toplitz, během války hojně využívaného nacisty. Zrádné hlubiny už jednou vydaly ukrytý „poklad“.
Kaňonem izolované jezero Toplitz v srdci hustých alpských lesů bylo kdysi dějištěm všelijakých nacistických akcí. Odlehlá vodní plocha v nadmořské výšce 718 m sloužila v letech 1943 až 1945 jako místo zkoušek německých zbraní.
Vedle ohlušujících zvuků testování výbušnin a torpéd, které na několika místech zjizvily okolní krajinu, zároveň relaxovali nejvyšší představitelé třetí říše – Hermann Goering vlastnil nedaleko jezera horskou vilu a často v ní hostil Adolfa Hitlera.
Jezero se stalo místem posledního odpočinku inkriminujících důkazů k Operaci Berhardt, největšímu známému případu padělání bankovek a dokumentů vůbec. Operace Bernhardt měla za cíl zahltit britskou ekonomiku falešnými bankovkami. Právě ony falešné bankovky v hodnotě 700 milionů liber a nástroje používané k jejich výrobě byly v roce 1959 vyloveny potápěči z Toplitzského jezera.
Dle tipu anonymního svědka, který údajně viděl plány k ukrytí kradeného nacistického zlata a jiných pokladů v Jižní Americe, se poklad schoval do čtyř alpských jezer a Toplitz má být jedním z nich. Hluboká voda, těžká přístupnost a zvláštní podmínky jezera (v hloubce 20 metrů již voda zcela pozbývá kyslíku a dokonale tak uchovává vše na svém dnu) se zdají být ideálním místem sloužícím jako přírodní trezor.
Jezero však skrývá nebezpečnou past v podobě téměř neproniknutelné sítě napadaných kmenů stromů, které snadno svou oběť uvězní a nepustí. Tak oficiálně zemřelo už pět potápěčů, ale reálné číslo je zřejmě mnohem vyšší. Poslední povolená prohlídka jezera s cílem nalezení pokladu proběhla roku 2008.
Jan Králík