Průzračně čistá voda takzvané Jákobovy studny láká turisty do zdánlivě nekonečných hlubin v americkém centrálním Texasu. Tenhle vodní unikát je ale stejně nebezpečný, jako krásný.
V americkém Texasu se během léta mohou teploty vyšplhat až k čtyřiceti stupňům Celsia – studené osvěžení tak přijde vhod. Ledová náruč Jákobovy studny s teplotou okolo 20 stupňů návštěvníkům kromě osvěžení poskytne vodní zážitek na celý život.
Průzračná krasová studna není (na rozdíl od mnohých jiných) jen na koukání – od května do října je zde povoleno koupání. Mnohým to ale nestačí a k vodnímu úkazu přicházejí s jiným záměrem. Prozkoumat, co se skrývá za oním hlubokým místem, kam pouhé oko nedohlédne.
Za zdánlivě nekonečnou temnou vodní dírou se nachází rozsáhlý systém jeskynních tunelů se zrádnými a úzkými štěrbinami, které mnohokrát nezkušené potápěče sevřely a už nepustily, jejich kostry a potápěčské vybavení bylo nalezeno až po letech.
Prvních devět metrů se klesá jednoduše – vertikálně, proto studna přitahuje i vodní (lidské) skokany, ale dál se systém pasáží láme do ostrých úhlů. Celá trasa vede asi kilometr a půl do konečné hloubky 40 metrů pod zemským povrchem.
Ne vždy představovalo nebezpečí potápění, spíše naopak. Pamětníci vzpomínají, že ještě ve dvacátých letech minulého století z útrob Jakobovy studny vyvěral silný pramen rychlostí několika stovek litrů vody za sekundu. Voda se „zklidnila“ až s rozvojem regionu a úbytkem vody. Místní obyvatelé ale spustili záchranný projekt na ochranu tohoto přírodního díla, neboť reálně hrozí, že z vodního unikátu vznikne suchá jeskyně.
Jan Králík