Mladá kráska Sonora pokračovala v bizarní zábavě, jež bavila americké obecenstvo téměř jedno století, i dlouhých jedenáct let poté, co kvůli nepříjemné nehodě při jednom ze svých skoků zcela oslepla.
Američanka Sonora Websterová odpověděla roku 1923 na inzerát ostrostřelce proslulého za časů divokého západu Williama Franka Carvera, který hledal „atraktivní mladou dívku, která umí plavat a potápět se, má ráda koně a touží po cestování“ – málokoho by zřejmě napadlo, že hlavní náplní takové práce bude skok z výšky na koňském hřbetu do nádrže s vodou.
Populární představení „vynalezl“ právě William „Doc“ Carver roku 1881, když se pod ním a jeho koněm propadl kus dřevěného mostu – na kousku později vybudoval úspěšnou kariéru.
Devatenáctiletá Sonora se okamžitě stala hvězdou kuriózní cirkusové show. Během představení se vyhoupla na hřbet běžícího koně a jakmile společně zdolali dvanáct metrů (někdy až dvacet metrů) vysokou rampu, seskočili do malé nádrže s vodou, hluboké pouhé tři metry.
Roku 1931 však Sonoru a jejího koně „Red Lips“ („Červené rty“) postihlo neštěstí. Na platformě ztratili balanc a po hrůzném pádu zůstala Sonora, která nezavřela při nečekaném nárazu na vodní hladinu oči, po zbytek života slepou. I tak po celých 11 let v koňských představeních pokračovala.
Od cirkusového kousku v USA známého jako „diving horse“ („potápějící se kůň“) bylo v 70. letech minulého století, kvůli tlaku ze strany ochránců zvířat, upuštěno. Koně „pracovali“ klidně i čtyřikrát denně, sedm dní v týdnu. Poslední show se konala ještě roku 1993.
Celebrita kousku, o němž se mnozí vyjadřují jako o „kolosálně stupidním nápadu, Sonora Websterová, později Carverová (vzala si syna šéfa „Doca“), zemřela roku 2003 ve věku 99 let.
Jan Králík