V Moravských Budějovicích se formuje první oficiálně schválený sdílený testovací polygon pro bezpilotní prostředky v České republice. Jeho vznik schválila Komunikační skupina aerospace managementu (KS ASM), která sdružuje české regulační autority a koordinuje strategickou úroveň uspořádání vzdušného prostoru. Cílem je vytvořit otevřený ekosystém pro startupy, větší hráče i univerzity, posílit domácí know-how a posunout Česko mezi bezpilotní huby světového formátu. Memorandum o využití výcvikových kapacit polygonu podepsal na začátku dubna na konferenci DroneCon i státní podnik LOM PRAHA.

Za polygonem v Moravských Budějovicích stojí český rodinný start-up FlyinDiamonds, který nejprve synchronizoval drony do choreografií světelných show, a dnes pracuje i na autonomním řízení roje dronů vlastní výroby pro průmyslové aplikace. Právě potřeba testovat složitější scénáře v reálném prostředí přivedla zakladatele k myšlence sdíleného polygonu, který by sloužil celému sektoru. „Postavili jsme polygon, který vznikl z reálné potřeby – vlastní, i té, kterou slyšíme od dalších hráčů v oboru, proto jsme chtěli otevřít prostor pro spolupráci všem aktérům české bezpilotní scény,“ říká Tomáš Jelínek, CEO a spoluzakladatel FlyinDiamonds. Polygon je koncipován jako technologicko-výcvikový hub, který umožní testování náročnějších bezpilotních letounů (UAV) i pozemních vozidel (UGV) misí, výcvik pilotů a operátorů, simulaci provozu v režimu U-SPACE a zázemí pro výzkum. Na jedné adrese tak v Moravských Budějovicích vzniká prostor pro transfer know-how a spolupráci mezi průmyslovými partnery, vývojáři a inovátory i městy. Díky tomu polygon usnadní zavádění bezpilotních technologií do praxe včetně autonomních řešení pro chytrá města a Smart City infrastrukturu.

LOM PRAHA, který zajišťuje leteckou výcvikovou infrastrukturu pro českou armádu, vidí v dronových technologiích klíčovou složku pro posílení obranyschopnosti a bezpečnosti státu. V reakci na rostoucí poptávku po bezpilotních systémech rozšiřuje své portfolio o praktický výcvik operátorů dronů. Ten chce nabídnout nejprve AČR a Univerzitě obrany a v následné fázi i dalším partnerům, což si vyžádá dodatečné kapacity a nové technologie.

LOM PRAHA proto posílí startupovou dravost FlyinDiamonds o expertizu a know-how s dosavadním provozem výcvikové infrastruktury. K podpisu memoranda o spolupráci došlo za účasti ministra dopravy Martina Kupky na největší domácí oborové konferenci DroneCon. Dohoda o spolupráci stanovuje rámec pro budoucí využití kapacit polygonu v Moravských Budějovicích státním podnikem pro účely výcviků pilotů a operátorů bezpilotních systémů (UAS). „LOM PRAHA se aktivně podílí na formování schopností, které budou pro obranu ČR zásadní v příštích dekádách. Partnerství mezi technologickými firmami, státní sférou a regulátory je přirozený krok k posílení naší připravenosti,“ prohlásil Jiří Protiva, generální ředitel LOM PRAHA při podpisu memoranda.

Příběh českého bezpilotního létání chce LOM PRAHA aktivně posouvat dál ve spolupráci s komerčním sektorem a inovativními firmami také z titulu provozovatele dvou civilních letišť v Přerově a Líních. „Chceme sehrát roli integrátora mezi státní a soukromou sférou při spoluvytváření progresivních technologií,“ říká Jiří Protiva. Motorem spolupráce je také nutnost zvládnout největší výzvu U-SPACE regulace – tedy bezpečnou integraci dronů do sdíleného vzdušného prostoru. Spojení sil je klíčové pro testování a implementaci technologií, které umožní dekonflikci bezpilotních prostředků s pilotovanými stroji i jejich bezpečný provoz v městském prostředí. „Bezpilotní scéna je oblastí, která může Česko posunout do čela evropského technologického pelotonu. Chceme přispět k tomu, aby české inovativní firmy spoluutvářely vývoj bezpilotních systémů doma i ve světě, a staly se respektovanými partnery pro globální hráče,“ říká Jiří Protiva.

Na konferenci DroneCon proto LOM PRAHA navázal na memorandum s FlyinDiamonds stvrzením dalšího partnerství se společností DroneTag, která patří mezi hvězdné reprezentanty českých technologií pro bezpilotní prostředky. Memorandum definuje spolupráci při testování systémů detekce a sledování dronového provozu z dílny DroneTag na letištích provozovaných LOM PRAHA. Český startup DroneTag patří k absolutní světové špičce na poli identifikačních modulů tzv. remote ID, které se připojují na stroj a vysílají signály, aby je mohli vidět další účastníci provozu a tím předejít srážkám a haváriím. Podnik nyní rozvíjí další produktovou osu: posunul se od vysílacích k přijímacím zařízením, v nichž hodlá rovněž patřit mezi celosvětové premianty. Jde o pozemní přijímače, které představují klíčové prvky moderní protivzdušné bezpečnosti – monitorují provoz dronů nejen v okolí kritické infrastruktury, jako jsou například letiště. Ve spolupráci s LOM PRAHA pro ně firma získává silnou domácí referenci. Tu záhy doplní instalace pozemních přijímačů DroneTag také na polygonu FlyinDiamonds, kde již nyní obě společnosti remote ID moduly využívají.

Startovní čára pro dronové talenty

Sdílený polygon pro bezpilotní technologie, který vzniká v Moravských Budějovicích, se otevírá také technickým univerzitám a akademickým týmům. Záměr je jasný – umožnit studentům a výzkumníkům testovat drony, roboty a bezpilotní systémy v reálném provozním prostředí a posílit transfer technologií z laboratoří do praxe. Ostatně profesní příběh jednoho ze zakladatelů FlyinDiamonds, Josefa Jelínka, začal právě na akademické půdě. Dronovým technologiím propadl při studiu na Vysokém učení technickém v Brně (VUT). Společně se svým bratrem Tomášem následně založil společnost FlyinDiamonds, která v začátcích získala podporu vesmírného inkubátoru ESA BIC provozovaném agenturou CzechInvest a uspěla s drony na světových trzích. Dnes budují v Česku otevřený ekosystém, který má rozhýbat vývoj autonomních bezpilotních systémů. „Polygon vytváří most mezi výzkumem, výcvikem a reálným provozem – a otevírá cestu nové generaci expertů,“ říká Josef Jelínek, spoluzakladatel FlyinDiamonds.

Do spolupráce chtějí zapojit také České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) – jeden z nejaktivnějších akademických hráčů v oblasti výzkumu UAV. Právě na půdě Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) probíhala i letošní konference DroneCon, kterou osobní účastí podpořila prorektorka prof. Veronika Kramářiková. ČVUT má také memorandum o spolupráci s Univerzitou obrany. LOM PRAHA, který s oběma institucemi spolupracuje, plánuje využít polygon pro školení operátorů i testování bezpečnostních technologií. S VUT už FlyinDiamonds spolupracovala dříve – nejen dodávkami dronů, ale i fascinující světelnou dronovou show, kterou uspořádala při oslavách 125. výročí univerzity a tím mimo jiné podnítila zájem studentů o vývoj UAV.

Zlomový rok 2025

Česko se hlásí o roli lídra na dronové mapě Evropy i Světa. Rok 2025 může být v mnoha ohledech zlomový. Po schválení sdíleného polygonu pro drony v Moravských Budějovicích Komunikační skupinou Aerospace Managementu (KS ASM) se projekt posouvá do finální fáze – zanesení do leteckých map ČR, které má být dokončeno v červenci 2025. Na konci léta tak má vzniknout první oficiálně zapsaný sdílený testovací polygon pro bezpilotní prostředky v Česku, zasazený do 300 km² v srdci Evropy, s výbornou dostupností a zázemím UAV Technologického parku Moravské Budějovice.

Snahu bratří Jelínků a jejich společnosti FlyinDiamonds vítají i zastupitelé krajské i místní samosprávy, kteří v ní vidí řadu možností pro mladé a talentované lidi. Právě v Kraji Vysočina, kde jsou běžnou součástí života lety helikoptér z letecké základny v Náměšti nad Oslavou se nyní soustředí na drony, které mohou zastavit tamější “odliv mozků” a podpořit tak znevýhodněný region. O tomto tématu se zmínil a osobně i přesvědčil prezident republiky Petr Pavel během loňské návštěvy Moravských Budějovic.

Se zapojením klíčových aktérů české bezpilotní scény je ambicí vytvořit otevřený ekosystém spolupráce, který definuje národní technologické priority, určí oblasti, kde může Česko vynikat, vyčlení kapacity pro rozvoj konkrétních kompetencí a umožní efektivní sdílení výstupů napříč sektorem. Díky tomu se koncentruje inovační úsilí a zrychlí přenos výsledků do vývoje, výroby i začlenění do provozu ve vzdušném prostoru. Cílem je vytvořit síť kompetencí, která posune české UAV know-how do první evropské ligy.

Na ostrý provoz v oblasti bezpilotních systémů se letos aktivně připravuje i LOM PRAHA. Státní podnik buduje kapacity pro to, aby mohl sehrát klíčovou roli v nově vznikajícím ekosystému bezpilotních technologií v Česku. Po oznámení prvních partnerství si státní podnik vytyčuje konkrétní role v rámci vznikající spolupracující sítě. Aktuálně připravuje postupy pro výcvik operátorů UAS, sestavuje expertní týmy a posouvá se v oblasti administrativního zajištění a jednání s potenciálními zákazníky z obranného i civilního sektoru.

Foto: LOM PRAHA

Komentáře