Dva a půl tisíce vězňů uvězněných v dobytčích vagónech balancovalo na hranici života a smrti, od které je dělilo jen pár hodin, když náhle uviděli muže v amerických uniformách znamenající život, konec kruté války a svobodu. Mezi vojáky byl i fotograf, který emotivní událost zaznamenal.

Po šestidenní cestě z koncentračního tábora Bergen-Belsen zastavil vlak s 2500 vězni v údolí u německé vesnice Farsleben nedaleko Magdeburgu. Spěšná evakuace židovských vězňů nacisty v dobytčích vagónech měla cíl v Terezíně. Rychle postupující spojenecká armáda však zhatila nacistům plány vymýtit jakékoliv důkazy v podobě živých vězňů, které se snažila mermomocí dostat mimo jejich dosah.

FOTO: Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti

Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti - Jewish prisoners after being liberated from a death train, 1945 small (9)Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti - Jewish prisoners after being liberated from a death train, 1945 small (2)Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti - Jewish prisoners after being liberated from a death train, 1945 small (8)Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti - Jewish prisoners after being liberated from a death train, 1945 small (6)Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti - Jewish prisoners after being liberated from a death train, 1945 small (4)
Další fotky
Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti - Jewish prisoners after being liberated from a death train, 1945 small (7)Druhá šance na život. Snímky zachycují momenty po osvobození Židů z vlaku smrti - Jewish prisoners after being liberated from a death train, 1945 small (5)

13. května Američané mířící do Magdeburgu narazili na skupinu živých mrtvých, kteří se při pohledu na spojenecké vojáky hystericky rozesmáli – věděli, že právě o vlásek utekli smrti. Podle některých zdrojů měli nacisté v plánu vlak s vězni vyhodit do povětří na blízkém mostě, protože do Terezína již nebylo možno je dostat.

Zbídačené muže, ženy a děti povětšinou židovské národnosti pocházející z Maďarska, Holandska, Polska, Řecka a Slovenska zachytilo na fotografiích několik z přítomných vojáků. Snímky však ležely v krabici od bot až do počátku nového tisíciletí. O pár let později se zařadily mezi ty nejikoničtější z fotografií posledních dnů války.

Victor Kugler, rodák z Vrchlabí, byl jedním z lidí, kteří ukrývali Annu Frankovou a její rodinu

Ne všem z osvobozených se dostalo druhé šance na život. Během čekání na zásoby jídla jich celkem šestnáct zemřelo na vyhladovění.

Roku 2011 se 55 stále žijících přeživších z osvobozeného vlaku setkalo v izraelském městě Rehovot.

Jan Králík

Komentáře