Kreativně a s trochou bizarnosti se rozhodl přistoupit k upcyklaci nevyužitých předmětů, na které se beztak jen práší, i jeden ze dvou největších výrobců letecké techniky na světě – The Boeing Company. Přehlíženým součástkám tak vdechl nový život, ale také sběratelskou cenu.
Již ne vysoko v oblacích, ale pevně na zemi nastartují novou „kariéru“ zestárlé předměty z dílny Boeingu. Společnost totiž na svých stránkách rozjela prodej kuriózně přepracovaných součástek nevyužívaných letounů – od vybavení až po motory.
V nabídce se však neobjevila obvykle nepohodlná sedadla z turistické třídy, ale rovnou takové skvosty jako je vystřelovací křeslo z kokpitu nadzvukového stíhacího letounu F-4 Phantom, samozřejmě v „upgradovaném“ provedení vhodném do postapokalypticky stylizovaného obývacího pokoje.
Z části motoru slavného podzvukového bombardéru Boeing B-52 Stratofortress z 50. let minulého století pak vznikl konferenční stolek s možností výběru v kovovém nebo dřevěném provedení.
Unikátní kousky nepřekvapivě vyjdou draho. Většina předmětů se pohybuje v cenové relaci okolo 10 tisíc amerických dolarů (cca 215 tisíc korun českých), cena za vystřelovací křesla ze stíhačky North American F-100 Super Sabre se pak vyšplhala až na celých 20 tisíc dolarů.
Nejlevnějším, ale zato decentním a elegantním prodejním nábytkem, je stolek ve tvaru přesýpacích hodin, vyrobený z části dvouproudového motoru Pratt & Whitney JT9D používaný v Boeing 747-200, za „pouhých“ 3900 dolarů. K těm bizarnějším dílům patří prosklený stůl s rotačním diskem z letounu Douglas DC-9, jež zároveň poslouží, jako otáčecí stojan na lahve vína.
Kromě motorů prakticky upcyklovaly i takové součástky jako jsou okna nebo dveře, ale dostalo se i na menší kusy, které se přetvořily například v dekorativní sošky, jejichž cena začíná na přijatelnějších 200 dolarech.
Jan Králík