Většina pouličních umělců se obvykle snaží nějak narušit prostředí, ve kterém jejich dílo vzniká. Pro street art však toto není pravidlem a po celém světě můžeme najít malby, které velice chytře a nenásilně zapadají do prostředí, ve kterém vznikly.
Umělci jako Banksy, Ernestas Zacharevičius nebo Oak Oak využívají speciální techniky malby, díky které finální dvojrozměrné dílo naprosto skvěle zapadá do jeho trojrozměrného prostředí. Na nejpovedenější kousky z těchto „interaktivních“ maleb se můžete podívat v naší galerii.
Jedním z nejzajímavějších umělců tvořících tyto často satirická díla je již výše zmíněný Banksy. I když je jeho skutečná identita neznámá, víme, že se jedná o anglického streetartového umělce pocházejícího z bristolské undergroundové scény. Jeho malby často nesou politické nebo kulturní poselství. Banksy dokonce v roce 2010 vytvořil vlastní úvodní skeč k jednomu dílu ze seriálu Simpsonovi. Ten ukazuje pracující Asiaty, kteří tvoří samotný seriál v dosti žalostných podmínkách. Skeč byl inspirován Banksyho zjištěním, že Simpsonovi jsou z velké části vyráběni v Jižní Koreji. V roce 2017 začaly kolovat zvěsti, že pouličním umělcem je Robert Del Naja z kapely Massive Attack. V únoru 2018 pak deník The Independent zveřejnil video, které poměrně jasně naznačuje, že Banksy je bristolský umělec Robin Gunningham.
Michal Švehla