Soukromá vysoká škola v indickém státě Karnataka vyvolala vlnu kontroverze poté, co na sociálních sítích začaly kolovat fotografie jejích studentů, kteří měli během písemného testu z chemie na hlavách papírové krabice. Ty jim měly zabránit v opisování od spolužáků.
Nedlouho potom, co byly fotografie zveřejněny, se regionální úředníci státu Karnataka vypravili na Bhagatskou univerzitu, aby prošetřili podle nich nelidské zacházení s tamními studenty. Na sociálních sítích se objevilo několik různých verzí, proč byly papírové krabice vlastně použity. Nejrozšířenější z nich tvrdila, že studenti byli opakovaně nachytáni při opisování, a proto se tamní profesor chemie uchýlil k tomuto řešení.
„Je to naprosto nepřijatelné! Nikdo nemá právo se studenty zacházet tak, jako by to byla nějaká zvířata. Tuto zvrácenou praktiku budeme řešit odpovídajícím způsobem,“ prohlásil indický ministr školství S. Suresh Kumar. Ke krabicovému incidentu se vyjádřil i náměstek ředitele odboru veřejných instrukcí S. S. Piraje: „Vedení univerzity bylo uvědoměno o tom, že má bez odkladu doložit písemné vysvětlení celé situace. Pokud by se něco podobného mělo v budoucnosti opakovat, univerzita přijde o licenci.“
Zástupci Bhagatské univerzity potvrdili, že studenti na hlavách krabice během písemného testu opravdu měli, všichni však údajně poskytli svůj souhlas a dokonce si přinesli i vlastní krabice. Ředitel univerzity M. B. Satish vydal následující prohlášení: „Naše škola studenty v žádném případě neobtěžuje, vzít si krabici na hlavu bylo naprosto dobrovolné. Někteří chtěli zaexperimentovat, někteří ne. Nikoho jsme však do nošení krabice na hlavě nenutili.“
Aby ředitel školy svá tvrzení podložil, upozornil na to, že na fotografiích neměli krabice na hlavách zdaleka všichni studenti. Někteří z nich si je prý sundali už po několika minutách, zbytek studentů byl vyzván, aby si krabice proti opisování sundal zhruba po šedesáti minutách. Zajímavé je, že k podobnému incidentu došlo minulý měsíc na střední škole v Mexiku, zpětná vazba však nebyla o nic lepší než v případě indické univerzity.
Michal Švehla