Neviditelný „Mojžíšův most“ nepřeklenuje svou překážku z výšky, místo toho se však line přímo skrz bariéru a lehce protíná vody komplikované obranné linie nizozemské pevnosti ze 17. století Fort de Roovere v Severním Brabantsku.
Součástí západobrabantské vodní obranné linie je i pevnost Fort de Roovere, jejíž základy se datují rokem 1628, kdy v Nizozemí zuřila tzv. osmdesátiletá válka. Pevnost opuštěná po konci napoleonských válek v 19. století se roku 2010 konečně dočkala rekonstrukce.
Rozsáhlá rekonstrukce dala prostor vzniku úchvatnému mostu pro pěší, který nenápadně propojuje obranný val s barokní pevností. Architektonické studio RO&AD Architecten si totiž uvědomovalo nevhodnost běžného přemostění historického opevnění, jehož funkce byla právě hladkému vstupu zamezit.
Navrhli tak „neviditelný“ „Mojžíšův most“ („Mozerbrug“), odkazující na zázračné rozestoupení mořských vod starozákonním prorokem Mojžíšem. Úzký most, kompletně zkonstruovaný zdřeva, nenásilně protíná vodní hladinu, ke vstupu a východu pak slouží schody zapuštěné do srázné stěny valu.
Návštěvníci, jež mají při surreální vycházce úroveň hladiny v rovině očí, se mohou bezcílně toulat skrz klidné, stabilní vody zdobené plujícími lekníny – jednou se projít po mostě, které je bezpochyby i uměleckým dílem, totiž rozhodně nestačí.
Jan Králík