Regionální netflixovská tvorba v příběhu bruslícího tajného komanda spojuje reminiscence na Ukrajinu, Covid i uprchlíky. Ve skutečnosti je to ale spíš prázdná nádoba, do níž si každý projektuje, co zrovna potřebuje.
Videoklipař Adam Berg (jeho vizuální kejkle podbarvují třeba songy Junkie XL) stojí za víc než stovkou osobitých a krásně uhlazených reklamních spotů. Už dobrých deset let ho však tlačí dobré bydlo a má touhu odskočit si k tzv. velké filmařině. Netflix mu teď s Černým Krabem tohle přání splnil a ve Švédsku mu celovečerní debut zprodukoval za slušné peníze s globální hvězdou v hlavní roli (Noomi Rapace znáte z Promethea nebo z detektivky Muži, kteří nenávidí ženy a jejích pokračování). Výsledkem je velmi efektní postapokalyptický survival, v němž musí komando vojáku vyrazit na sebevražednou misi během níž má dobruslit po zamrzlém moři do sto mil vzdálené lokace s důležitým nákladem.
Černý krab byl hlavní premiérou tohoto týdne, ale protože jde o “malý” švédský film v původním znění, logicky si nemohl vyskakovat na Reynoldsův Projekt Adam. Globálně i v našem tuzemském rybníčku tak zůstává za sci-fi rodinným akčňákem, jemuž ani neubral příliš diváků (minule měl Reynolds 92 milionů zhlédnutých hodin, tentokrát “jen” 85 milionů). Přesto Černý krab utrhnul solidních 36 milionů hodin, což je nejlepší výsledek od začátku roku. V čtyřtýdenní periodě by mohl snímek nastřádat ke 100 milionům hodin celkově, což by ho v celkovém žebříčku nejpopulárnějších cizojazyčných celovečeráků posunulo na třetí místo za španělskou Díru a koprodukční upírský thriller Krvavě rudé nebe.
A jak tedy vypadal český žebříček za uplynulý týden. resp. za období 14. – 20. března?
1.Projekt Adam
2.Černý krab
3.Ruby záchranářka
4.Prvok, Šampón, Tečka a Karel
5.Bombardování
6.Víkendový útěk
7.Slunce, seno a pár facek
8.Kapky
9.Matky
10.Gotti
Češi jsou pejskaři! Jak jinak si vysvětlit bronzovou pozici rodinného filmu o soužití lidí a psů, který ve zbytku světa poněkud zapadnul, resp. odstartoval ve spodních částech top tenů. Češi chlupáčům fandí, a tak Ruby svým štěkotem zahnala i trojici domácích hitů, jež statečně vede úspěšná knižní adaptace Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Jinak asi bez překvapení, Facky jsou zjevně nejúspěšnější Troška všech dob a z novinek se kromě Ruby do žebříčku dostaly už jen thrillerové Kapky, v nichž se Jason Segel vloupá do kalifornské vily zbohatlíků, kteří se ale vrátí z dovolené poněkud předčasně. Těžkopádný společenský komentář neoslovil publikum ani doma v USA, natož v zámoří.
V seriálech vede Formule 1: Touha po vítězství. Atraktivní pohled do zákulisí královny motorsportu přesprintoval šampiony z minulých týdnů. Ohlédnutí za loňskou sezónou a jejím adrenalinovým finále zjevně oslovilo řadu fanoušků. A že jich u nás efjednička má požehnaně. Na druhém místě překvapivě skončil seriál Tabu s Tomem Hardym, u něhož se před pár dny potvrdilo natáčení druhé sezóny. Odběratelé Netflixu na to reagovali mohutným nakoukáváním sezóny první. Před týdnem byla v žebříčku úplně na konci, tentokrát je těsně druhá. Češi kromě psů a formulí mají zjevně rádi i Toma Hardyho.
Na HBO Max, které se v českých luzích a hájích pořád ještě rozkoukává a řeší mnoho dětských nemocí, převládají hlavně velké premiéry z loňska, v čele s Králem Richardem, v němž si Will Smith jako trenér a otec tenisových legend Sereny a Venus Williamsových pravděpodobně kráčí za hereckým Oscarem (o tom se rozhodne už tuto neděli). Hradbu loňských hitů narušují jen thrillery KIMI a Následky. Obojí je správně pichlavé a slušně obsazené, ale pokud máte čas jen na jeden film, sáhněte po KIMI od Soderbergha. Ten zas jednou míří do černého a evidentně mu prospívá, že nemá svázané ruce.
Jakým tipem budeme dnes končit? Na HBO seriálům kraluje nikoliv Euforie nebo Hra o trůny, ale nenápadné indie drama Někdo někde o komičce Bridget Everett (hraje samu sebe), která tak úplně nezapadá do svého zapadákova uprostřed Kansasu. Vypadá to tisíc mil vzdálené od vašeho každodenního života, ale dost možná se v tom trochu poznáte.