Mladé Francouzce bylo jako jedné z mála umožněno nahlédnout do intimního života žen japonské mafie. Milenky, manželky, dcery i společnice zvěčnila v unikátní fotografické sérii černobílých snímků.
Chloé Jaféové, francouzská fotografka fascinovaná japonskou kulturou i jejími stinnými stránkami, se dostala za zavřené dveře té nejtemnější z nich – tradiční zločinecké organizace Jakuzy, jejíž kořeny sahají až do 17. století.
Infiltrovat se mezi členy jedné z nejuzavřenějších organizací světa, vyžadovalo mnoho trpělivosti, odhodlání a samozřejmě i odvahy. Učila se jazyk, pracovala jako hosteska v jednom z tokijských večerních podniků, studovala a bádala.
Nakonec ji příležitost doslova spadla z nebe do klína – při jednom z tradičních festivalů, které dokumentovala, se rozhodla odpočinout na okraji chodníku. Okolo zrovna procházel elegantní muž v kimonu, obklopen bodyguardy a Chloé velmi slušně nabídl sklenici piva. Šlo o jednoho z šéfů Jakuzy.
Později si domluvili schůzku, v restauraci dle výběru samotné Chloé (nedaleko policejní stanice, jen tak kdyby náhodou). Tam mu ambiciózní Francouzka nedokonalou japonštinou vysvětlila svojí touhu po nakouknutí do života žen obávané organizace. Velmi pomalu, ale jistě se tak Chloé počaly otevírat obyčejným smrtelníkům zavřené a na několik pádu uzamčené dveře.
Vybudovat si důvěru samotných žen – manželek, milenek, společnic nebo rodinných příslušnic členů Jakuzy, byl další těžký úkol vyžadující neutichající vytrvalost. Po čase se, ale některé z nich dokonce staly blízkými přítelkyněmi rozhodné fotografky, která je zvěčnila ve své fotografické sérii s názvem „I give you my life“ – „Daruji ti svůj život“.
Kromě obnažení každodenních chvil se mnohé před objektivem svlékly doslova a odhalily tak tetování s hlubokým (ne pouze dekorativním významem), která zdobí nejen mužská, ale i některá ženská záda lidí okolo Jakuzy.
Taková tetování se tvoří speciální a velmi bolestivou technikou „irezumi“ – jejich dokončení trvá i několik let a testuje tak trpělivost i odhodlání tetovaného. Za normálních okolností je zakázáno je odhalovat.
Ženy jsou v patriarchální společnosti Jakuzy vyřazeny z kriminálních aktivit a povětšinou zastávají stále „tradiční“ roli – starají se o děti, domácnost, hosty a poskytují emoční podporu „svým“ mužům.
Jan Králík