Když umělec spojí síly s matkou přírodou, může vzniknout okouzlující dílo jak zrozené z jiného světa. V Itálii se tak zrodila neobvyklá socha z ještě neobvyklejšího materiálu – tisíců lapených dešťových kapek levitujících vysoko nad zemí.
Umělec John Grade před pár lety zrealizoval své promyšlené dílo nazvané „Rezervoár“. Unikátní socha se vznášela mezi korunami stromů italského skulpturálního lesního parku Arte Sella v obci Borgo Valsugana.
Při pečlivém studiu ekosystému parku Gradea zaujal vztah deště a vzrostlých borovic – způsob, jakým nebeská voda cestuje skrz husté koruny stromů až na lesní půdu a jaké ticho a přístřeší nabízí les i za silného deště.
Z Gradeova lesního rozjímání nakonec vzniklo dílo připomínající jakýsi éterický lesní lustr. Tvoří jej celkem pět tisíc „kapek“, které naplnila právě dešťová voda.
Nádoba formy krůpějí je zformována z plastu a upevněna na tenká „lanka“ z cypřišku nutkajského. Ta zas vynáší rybářský vlasec a pár rybářských sítí.
„Rezervoár“ nemá pouze jeden tvar, ale je neustále v pohybu. Jeho „oblačná“ forma se mění na základě počasí. Podle objemu vody v něm zachycené klesá, vzrůstá, zmenšuje se či rozpíná – je zkrátka nestálý jako člověk i příroda.
Jan Králík