Právě je v Praze k vidění unikátní výstava. V domě U Kamenného zvonu vystavuje slavný španělský architekt Santiago Calatrava, který stavbám dokáže dát křídla. Začínal malými věcmi – nejprve projektoval například autobusové zastávky nebo balkony. Nyní mu je 66 a je na vrcholu – Calatrava navrhuje vskutku exkluzivní projekty, mezi něž patří například budoucí nejvyšší stavba na světě – 900 metrů vysoká Creek Tower v Dubaji. Proto je výstava jeho díla u nás velkou kulturní a architektonickou událostí, na níž se chystají špičky oboru nejen z Česka, ale i ze zbytku světa. Buďte u toho do 16. září i vy.

Modelem Creek Tower se výstava otevírá a vy se podivíte, jak je tohle vůbec možné postavit. Víte, čím budete zcela jistě fascinování nejvíce? Osmisetmetrovou hloubkou, která se při návštěvě mrakodrapu těm odvážným nabídne pod nohama. Architekt totiž na budově počítá se dvěma otáčivými balkony. To bude zážitek! Creek Tower by měla stát již v roce 2020, kdy se v Emirátech bude konat Expo.

FOTO: Až tohle uvidíte, možná omdlíte

Až tohle uvidíte, možná omdlíte - Pan architekt osobněAž tohle uvidíte, možná omdlíte - Návrh podvodního mostu Sharq Crossing v DauháAž tohle uvidíte, možná omdlíte - Dopravní terminál u Světového obchodního centra v New YorkuAž tohle uvidíte, možná omdlíte - Ochutnávka z pražské výstavyAž tohle uvidíte, možná omdlíte - Už je vám jasné, proč na výstavu musíte jít?
Další fotky
Až tohle uvidíte, možná omdlíte - Impozantní!Až tohle uvidíte, možná omdlíte - Model budoucí nejvyšší stavby světa – Creek Tower v DubajiAž tohle uvidíte, možná omdlíte - Creek Tower s hlavou v oblacíchAž tohle uvidíte, možná omdlíte - Vítejte ve snad již blízké budoucnostiAž tohle uvidíte, možná omdlíte - Pro srovnání

 

Creek Tower je konstrukčně extrémně náročnou stavbou. Jejím základem je 145 pylonů, které budou měřit až 60 metrů. Výtahové šachty mají být dlouhé 800 metrů a vzdálenost, kterou kyvadlové výtahy urazí za rok, se prý rovná vzdálenosti ze Země na Měsíc a zpátky.

Na kotvicích kabelech v celkové délce 110 kilometrů bude připevněno 200 000 světel, která společně vytvoří celou zářící stěnu.

Ale stavbou Creek Tower ambice Santiaga Calatravy zdaleka nekončí. Ještě odvážnějším projektem je Sharq Crossing v katarském Dauhá. Budou to tři mosty, které se vám najednou jakoby ztratí před očima, neboť zmizí v podmořském tunelu v Perském zálivu. Vy z toho budete mít obrovský zážitek již na výstavě, protože se vám projekt představí prostřednictvím dronu a vy se budete muset nad modelem proletět několikrát, abyste pochopili, že toto je dnes opravdu možné. Naše planeta začíná vypadat jako z hodně vzdálené galaxie. To jsme zatím znali jen ze sci-fi filmů.

Martin Hradecký

A ke Creek Tower si můžete udělat výlet na luxusní jachtě.

Komentáře