Ať už běháte, chodíte na pěší túry nebo se jen přemisťujete do práce nebo do školy, tenhle fígl, o jehož existenci nemá leckdo tušení, se vám bude určitě hodit. Sbohem, puchýře!
Všimli jste si na svých teniskách malé dírky nad tkaničkami? A přemýšleli jste někdy o tom, proč tam je?
Má to svůj důvod. A benefity z něj plynoucí mohou být – obzvlášť v případě, že vám bota nesedí na noze úplně přesně – nezanedbatelné. Tahle dírka totiž slouží k provléknutí tkaničky a přitažení boty na nohu přesně tak, jak to má být. Udržuje kotník a patu správně sešněrované, aniž byste museli utahovat celou botu a svírat si tak prsty i nárt. Díky jakémusi zámku, který správným úvazem vytvoříte, vám noha v botě už nikdy nebude klouzat.
Jak na to? Tkaničku provléknete dírkami (nikoli křížem, ale na té straně, kam tkanička patří) a vytvoříte si na obou stranách jakousi smyčku. Až poté tkaničky klasicky překřížíte a provléknete protilehlý konec výše uvedenou smyčkou. Utáhněte směrem dolů (pokud byste tahali směrem nahoru, smyčka se nestáhne úplně). Pak klasicky uvažte kličku. A máte perfektně zašněrované boty.
Pokud na svých botách dírku navíc nenajdete, můžete stejným způsobem využít poslední dírky.
V tomto videu si můžete názorně prohlédnout, jak „uzamknout“ nohu v botě a předejít tak jejímu odírání v ní a následným puchýřům. Běhu a chůzi zdar!
No a pokud jde o formální obuv, i tam je dobré dodržovat jistá pravidla. Správně zavázaná tkanička by měla držet vodorovný tvar a za chůze by se neměla rozvazovat. Jak toho docílíme? Podívejte se do návodu a schválně to zkuste. Krok po kroku
Petr Bílek
Umíte si k šortkám vybrat správné boty? Přečtěte si ZDE.