Movement and Therapy je projekt Jakuba Vejvara a Patrika Semeráka, kteří spojili své zkušenosti ze zahraničí a rozhodli se pomáhat profi sportovcům, ale třeba i vysoce postaveným manažerům. Oba byli profesionální sportovci, ale z důvodu zranění museli ukončit své kariéry. Rozhodli se otevřít na české poměry unikátní sportovní klub v centru Prahy, který je založen na zcela individuálním přístupu ke každému klientovi.

Jak vlastně vznikla myšlenka Movement and Therapy?

Stalo se to teprve nedávno, hnala nás myšlenka spojit kvalitní trénink se správnou regenerací. Velkou roli v tom má Jakubova dlouholetá zkušenost svalového terapeuta v Kanadě. Chtěli jsme to zkusit na profi sportovcích, kteří měli aktuální problémy. Vše dopadlo na výbornou a pro nás to byl signál dalšího pokračování ve tvorbě našeho projektu.

Co znamená Movement a co Therapy, a na co se každý z vás zaměřuje?

Movement znamená pohyb – dokonalost, efektivitu, účinnost, sílu. Therapy je čistě regenerace za pomoci našeho systému „muscle therapy“, který kombinuje několik metod jak z dob minulých, tak i novodobé technologie.

Jaké jsou vaše cíle a jaké metody používáte? V čem jste v Česku jedineční?

V první řadě je potřeba vždy lokalizovat problém a následně vybrat správný postup, který co nejefektivněji zafunguje. Nejčastěji využíváme pouze ruce, cit a Active Release techniky neboli aktivní uvolňování. V posledních letech se v Americe začala velmi využívat Graston Technigue, která velmi efektivně mobilizuje měkké tkáně v případě správného použití nástrojů, které připomínají ostré nože.

Od koho jste se učili?

Pracovat s těmito nástroji jsme se učili v Los Angeles od doktorky Alex Kaykové, která dává dohromady nespočet hvězd z NBA a NFL. Další zajímavou pomůckou, kterou využíváme v M&T, je Hypervolt, který dnes také uvidíte u každého špičkového terapeuta v Americe. Jedná se o vibrační pistoli, jejíž doménou je extrémní prokrvení svalových uzlů nebo zahřátí svalů před výkonem.

V čem spočívá vaše terapie?

Know-how naší terapie spočívá v ideální kombinaci metod a pomůcek s cílem pomoci od bolesti a zkvalitnit pohyb našich klientů. Nejkrásnější na naší práci je to, že nikoho nemůžete obelhat, jelikož výsledek vždy mluví sám za sebe. Základem všeho je neustále se vzdělávat a učit od lidí, kteří dokážou určité problémy vyřešit rychleji a kvalitněji nežli my. Proto jezdíme do Ameriky a Kanady a učíme se od těch nejlepších, protože přesně to chceme být.

Čím se liší váš trénink od ostatních běžných v Česku?

Máme celostní přístup, který nám jako bývalým vrcholovým sportovcům chyběl. Jak běží čas, tak nám nepřijde, že se něco změnilo, proto se ho snažíme nabídnout a otevřít ostatním oči. Přitom je to tak jednoduché, kvalitní trénink + správná regenerace. Pokud například budeme chtít zlepšit atleta pro konkrétní sport, tak není na místě vymýšlet nějaké nové „super“ cviky, ale čistě se zaměřit na pohyb, který vykonává při určitém maximálním výkonu daného sportu a ten záměrně zlepšovat.

Proč je pro lidi důležitá regenerace svalů po tréninku? Nezapomínají na ni sportovci v Česku?

Každý, kdo se aspoň trochu motá kolem sportu, ví, že regenerace je důležitá, a tím to v podstatě úplně končí. Přičemž si nikdo neuvědomuje, jak za posledních 10 let stoupla intenzita, tlak na výsledky a na výkon. Díky tomu přichází extrémní přetažení svalových úponů už ve velmi útlém věku. Nikdo se tím vůbec nezabývá a sportovci si je následně nosí celý život. Půlku své kariéry jsou zraněni a nikdo vlastně nechápe proč. Dnes už nestačí jít po extrémním výkonu jen do sauny či na masáž, ale každý by měl zkontrolovat přetížené úpony a následně s nimi tak i pracovat.

Máte zkušenosti z USA. Co chcete lidem ukázat, aby se u nás dělalo jinak? Jaký je rozdíl tréninku v USA a v České republice?

Největší rozdíl je v konkurenci, a to nejenom ve sportu. Kdo se chce dostat na profesionální úroveň, tak musí perfektně pracovat s tréninkem, regenerací a hlavou. Jediná možnost je celostní přístup, ať už u trenéra, sportovce či terapeuta. Dokonalá znalost a specializace toho, čeho chceš dosáhnout. V Americe všechno vzniká a my to přebíráme. Je to tím, jak velká konkurence tam je. Musíte vynaložit extrémní úsilí, abyste se dostal aspoň na okraj. A co teprve dělat, když chcete být nejlepší? Nám v ČR trvá 15 let pochopit správný přístup k tréninku a pohybovému rozvoji. A když se k nám konečně začalo něco dostávat, v Americe už jsou „bohužel“ zas úplně někde jinde.

Trénovat k vám chodí i manažeři a investoři. Jaký je cíl vaší spolupráce s nimi?

Jsme tak trochu soukromý klub pro manažery s omezenou kapacitou. Spolupracujeme s investiční firmou Golden Gate, které se líbila se naše vize a myšlenka. Pomohli nám zajistit prostory, na oplátku my zase pomáháme jim v tréninku.

Vaše práce je zaměřena na sportovce, ale může do vašeho klubu i člověk, který se sportem nemá žádné zkušenosti?

Kapacita klubu má omezené množství členů, avšak nejvíce se asi lišíme tím, že zakládáme vše na soukromí. Klient má kompletně individuální přístup od samého začátku. Soukromé šatny, vlastní sprchy, kompletní výbavu baru a v danou hodinu, kterou má klient zamluvenou, je v klubu sám s námi. Nikdo na vás nekouká, nikdo vás neruší, jste tam jen vy a trenér na celý prostor. Většina členů využívá spojení pohybu s následnou hodinou terapie. A pokud se chcete stát novým členem? Sjednáme schůzku, uvidíme, či si sedneme lidsky, a následně si můžete vyzkoušet první týden.

Jiří Hofbauer

Nejčastější chyby při sportování

Komentáře