Pohřbené Pompeje nepřestávají překvapovat. Ze svých útrob i po téměř 300 letech od znovuobjevení tohoto antického města zničeného výbuchem Vesuvu (který je mimochodem stále jedním z nejnebezpečnějších aktivních vulkánů na Zemi) roku 79. n. l. nedávno vydaly kostru nešťastného obyvatele s poněkud bizarní smrtí.
V květnu tohoto roku odkryli archeologové pozůstatky muže, díky kterým máme další možnost poznat, co se dělo v hodinách doslova pekelné zkázy nechvalně proslulého města.
Kostra muže, kterému bylo něco málo přes třicet let, byla nalezena bez hlavy. Zatím. Ta bude zřejmě někde poblíž. Vše totiž nasvědčuje tomu, že poté co nebožák z města uprchl (i přestože kulhal kvůli infekci v holenní kosti) a úspěšně přežil počáteční fázi výbuchu, schoval se v blízké budově, kde se mu stal osudným obrovský balvan vymrštěný do vzduchu žhavým mračnem. Tenhle balvan, který byl zřejmě částí dveřní zárubně, mu dekapitoval hlavu – ta tak možná stále leží pod 300kilovým kamenem. Už skoro dva tisíce let spočívá na stejném místě s kouskem dveří místo hlavy.
Není to jediný dojemný pompejský objev v poslední době. Nové technologie umožňují prozkoumávat místa, která dřív byla pro archeology zapovězená. Pomocí inspekční kamery tak nedávno objevili kostru asi sedmiletého dítěte, které se před žhavým popelem snažilo ukrýt v městských lázních – archeologové přitom měli za to, že lázně jsou již plně prozkoumané a k objevu došlo při rutinním čištění vstupu.
K čerstvým objevům patří i ostatky několika zapřažených koní, majitelé je asi chtěli využít k (bohužel nepovedenému) útěku. Odlitky jejich těl se podařilo zhotovit pouze z jednoho, ostatní byli poškozeni – doslova „vytunelováni“ moderními vykrádači „hrobů“, kteří hloubí podzemní chodby, aby se nepozorovaně dostali k pohřbeným cennostem.
Anna Samsová
A zde si přečtěte o cestě na Mount Everest, která je lemována mrtvolami.