Vznikal neskutečně dlouhou dobu a o jeho natáčení dokonce vznikl dokument s Johnnym Deppem v hlavní roli, který u nás běžel už v roce 2002. Řeč je o filmu Muž, který zabil Dona Quijota. Na svědomí ho má věčný rebel, provokatér a bavič Terry Gilliam. Jak to nakonec dopadlo?
To vlastně ani není důležité. Hlavní je, že je film 29 letech na světě a my si ho můžeme užít. Tedy vlastně spíš sdílet to nadšení z něj a radost z dobrého konce celého projektu, než ze samotné kvality snímku Muž, který zabil Dona Quijota, který za nejlepšími Gilliamovými filmy dost zaostává. Ale jak jsme řekli, to není podstatné.
Toby býval idealistickým studentem a jeho příběh Dona Quijota, který natočil v malebné španělské vesnici, měl nečekaně velký úspěch. Z Tobyho se ale následně stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily. Poté, co se však Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijote a Toby jeho sluha Sancho Panza. Rozlišovat realitu od fikce je najednou stále těžší i pro Tobyho. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesnice. Může Toby získat zpět svou lidskost? A může Don Quijote přežít své šílenství?
Zhruba o tom vypráví film. Mnohem zajímavější než on sám je ale příběh jeho vzniku, s nímž Gilliam bez nadsázky bojoval přesně jako Don Quijote s větrnými mlýny. Nebo jako mytický Sisyfos.
I když ve filmu, který byl poprvé slavnostně uveden na letošním festivalu v Cannes, nakonec hlavní role ztvárňují Adam Driver, Jonathan Pryce a Olga Kurylenko, byli v jeho různých stádiích do prokletého projektu přizváni třeba Ewan McGregor, Johnny Depp, Vanessa Paradis nebo John Hurt.
Natáčení Gilliamova filmu nepotkaly jen obvyklé produkční trable jako odstoupení producentů, bankrot či výmluvy a lži lidí, kteří naslibovali hory doly, aby následně nedodrželi vůbec nic, ale třeba i živelné pohromy, kdy vichřice spolu s bouří zničily celou postavenou vesnici, nekonečné deště brzdily natáčecí plán a objevovaly se i jiné podobné katastrofy.
O tom, jak Gilliam celý film nemůže dokončit, byl v roce 2002 natočen skvělý dokument Ztracen v La Mancha.
Ale Terry Gilliam, který svůj prokletý opus magnum osobně uvedl (a bylo to hodně dojemné i hodně radostné) během letošních Varů, se nevzdal. Nezlomilo ho prostě nic. Přesvědčil nové investory, obsadil nové herce a vše oznámil v roce 2016 v Cannes. Jenže už mu nikdo nevěřil…
Střih. Nacházíme se v Cannes o dva roky později a na festivalu se opravdu schyluje ke slavnostní premiéře filmu Muž, který zabil Dona Quijota režiséra Terryho Gilliama. Jenže ani to se neobejde bez komplikací – až do poslední chvíle se neví, zda k ní vůbec dojde, protože Terry Gilliam měl před několika dny infarkt. Že by jeho tělo nezvládlo vzrušení spojené s touto událostí? Ne, to nejspíš ne, mnohem náročnější určitě byly pro Gilliama spory s hlavním producentem, který chtěl zakázat distribuci filmu po světě. Proč? To nikdo úplně přesně neví.
Naštěstí k tomu nedošlo a i vy teď můžete být u toho. I když to není film roku, na Muže, který zabil Dona Quijota určitě běžte. Už jen proto, že spatřil světlo světa. Po neuvěřitelných 29 letech!
Martin Hradecký
A znáte nejlepší filmy o drogách?