Toužebná zásilka mnohých pijáků nikdy nedorazila do své cílové destinace – carského Ruska. Po několika staletích na dně Baltského moře byl zapomenutý náklad plný alkoholu náhodou znovu nalezen.
Složka ruského vojenského námořnictva, ruské Baltské loďstvo, zpozorovala na dně Finského zálivu vrak historické lodi se stále existujícím nákladem na palubě.
Ruští podvodní archeologové po bližším prozkoumání odhadují, že se jednalo o nizozemské plavidlo z 18. století převážející do Petrohradu, hlavního města Ruského carství, stovky lahví ginu.
Gin měl za sebou tehdy poměrně krátkou minulost. Vynalezen roku 1650 Nizozemcem Dr. Fanciscem de La Boiem, měl původně sloužit jako močopudný lék na ledvinové potíže. Směsice oleje z jalovcových bobulí a obilného destilátu se však rychle stala oblíbeným nástrojem alkoholového opojení.
Kromě identifikovaného ginu pečlivě uloženého v dřevěných přepravkách, loď převážela i parfémy a léčivé bylinné extrakty – v některých nádobách byly nalezeny zbytky esencí z eukalyptu a jehličí. Mezi alkoholovým kargem se však nepodařilo získat ani jediný přeživší exemplář ginu.
O jaké plavidlo se konkrétně jedná a proč vlastně 130 kilometrů před cílem kleslo ke dnu musí archeologové ještě objasnit.
Jan Králík